Nokia 6 - Новиот почеток

Објавено на 24.08.2017 во Рецензија


Nokia 6 - Новиот почеток

Оцени

usability
8.5


Перформанси
8.0


Цена
9.0


Камера
8.0


резултат
8.4


Наши забелешки

Positives:

 

- Цврсто и квалитетно тело

- Голем и прегледен дисплеј

- Одлично оптимизиран софтвер

 

Negatives:

 

- Ограничен процесор

- Просечна камераЦелата рецензија

HMD Global го воскресна одамна заборавениот бренд на Nokia и реши да ја примени тактиката која всушност финците требаше од почеток да ја прифатат наместо да одат во пропаст заедно со Microsoft и Windows Phone платформата која немаше никакви шанси за успех. Затоа сега HMD Global го започна светскиот поход со Nokia 6 кој беше прв од нивата серија со Android оперативен систем, а за интересот „водата ја тестираше“ во Кина каде постигна фантастичен успех со над 1 милион продадени уреди. Сега на ред е и интернационалната верзија на Nokia 6 која до крајот на летово ќе се најде во широка продажба низ Европа, па редно е да погледнеме што има да понуди.

Дизајн

Nokia 6 ја продолжува традицијата поврзана со овој бренд за супер издржливи и цврсти смартфони, но овој пат поликарбонатот е заменет со квалитетен алуминиум кој може да издржи било какво превиткување или други надворешни влијанија. Така маската на Nokia 6 ќе биде доста отпорна на гребнатинки, но нема целосна водоотпорност па само во овој сегмент треба повеќе да се внимава. Естетиката на Nokia 6 не дава огромна оригиналност но, има свој белег со која се издвојува од мноштвото нови смартфони во средната класа, а секако располага со голема доза на елеганција што ќе ги задоволи сите купувачи.

Дисплеј

Nokia 6 располага со 5,5 инчен IPS LCD дисплеј со резолуција од 1080 х 1920 пиксели со 403 ppi густина на сликата што е доста квалитетно за одличен преглед на визуелни содржини, читање на текстови и има солиден приказ на боите и контрастот кој е доста прецизен и пријатен за око. Nokia 6 со големиот дисплеј се приближува до категоријата на фаблети па така ќе биде одличен за тие кои сакаат големи телефони за работа со различни апликации и завршување на секојдневните обврски. 

Осветленоста на дисплејот на Nokia 6 е поставена на 484 nits што ќе биде одлично за видливоста на отворено со речиси незабележлива рефлексија на екранот. Во оваа категорија единствено подобри резултати прикажуваат Galaxy J смартфоните од 2017 генерацијата благодарение на AMOLED дисплејот.

Перформанси

Nokia 6 работи со осум-јадрениот Snapdragon 430 процесор кој се чини дека е најголемиот компромис во хардверот бидејќи е за нијанса поевтин од Snapdragon 625 или сличните процесори од 600 серијата на Qualcomm но, истиот нуди добри резултати при отворање на апликации, транзиции низ менито, како и за играње на позахтевни видео мобилни игри. Секако, од овој процесор не треба да очекувате премногу моќни перформанси, но добро се вклопува во средната класа благодарение на оптимизираноста со софтверот. 

Nokia 6 работи со Android 7.1.1 Nougat оперативниот систем и токму со користењето на сите новитети дава одлично корисничко искуство без никакво оптоварување со непотребен софтвер. Nokia 6 има два избора на меморија со комбинација од 32 GB ROM + 3 GB ROM и 64 GB ROM + 4 GB RAM па доколку имате за нијанса поголем буџет може да ја одберете помоќната верзија. 

Nokia 6 располага со солидна батерија со капацитет од 3000 mAh со која ќе имате на пример 10 часа разговор при 4G конекција, како и 22 часа слушање музика па така може да одговори на сите потреби.

Камера

Nokia 6 не може да се пофали со некоја ултра квалитетна камера туку само го исполнува неопходниот минимум во модерната средна класа. Како и многу слични конкуренти користи 16 мегапикселна главна камера со f/2.0 апаратура, има леќа од 27mm, 1.0µm големина на пиксел и автофокус. Со овој сетап камерата нуди просечен израз на боите и контраст со доволен степен на деталност, но не и резултати кои премногу ќе ве воодушеват. Селфи камерата е далеку подобра и ќе ви донесе многу поголемо задоволство бидејќи во денешно време многу и почесто се користи поради социјалните мрежи. На располагање имате 8 мегапиксели со многу солиден израз на боите и контрастот како и прецизен автофокус со што многу брзо ќе направите фотки во серија.

Заклучок

Nokia 6 како прв смартфон на HMD Global годинава исполни многу важни очекувања, докажа дека Nokia како има може да направи камбек, задоволи многу корисници во почетната средна класа, а со ниската цена од околу 250 евра се наметна како силен конкурент во категоријата на уреди наменети за купувачи со ограничен буџет. Секако, Nokia 6 не е замислен како најмоќниот смартфон на HMD Global бидејќи за таа цел е резервиран Nokia 8 моделот кој подоцна ќе го рецензираме.

Од Nokia 6 има повеќе причини да бидеме задоволни со одличниот дизајн и цврстото тело, големиот и прегледен дисплеј, одлично оптимизираниот софтвер и батеријата со солидна издржливост. Како главни недостатоци кои ние ги забележавме се ограниченоста на процесорот и селфи камерата, но тие се разбирливи во оваа класа. Што мислите вие?

Автор: Христијан Станоевиќ

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Христијан Станоевиќ
Author Image
Дипломиран новинар 
Најнови телефони
 
  • iPad 9.7 (2017)
  • Gear S
  • Gear S2 3G
  • Gear S2 classic 3G
  • Galaxy Tab S2 9.7
  • Galaxy Tab S2 8.0
  • Galaxy Tab 4 10.1 (2015)
  • Galaxy Tab E 9.6
  • Galaxy Tab 3 V
  • Galaxy Tab A 9.7 & S Pen