Што ќе донесе AR битката меѓу Apple и Google?

Објавено на 30.08.2017 во Рецензија


Што ќе донесе AR битката меѓу Apple и Google?

Оцени

usability
8.0


Перформанси
8.5


Цена
8.0


Камера
9.5


резултат
8.5


Наши забелешки

Positives:

 

- Разгорување на конкуренцијата

- Ветувачка технологија

 

Negatives:

 

- Нееднаков развој

- Висока ценаЦелата рецензија

Augmented Reality ќе биде новото поле на натпревар во мобилната индустрија каде брендовите ќе се обидат да ја наметнат својата доминација бидејќи оваа нова технологија ќе биде многу привлечна за корисниците во следните години нудејќи неверојатни можности. Apple уште при промоцијата на следниот оперативен систем iOS 11 ја најави поддршката за развој на AR содржини преку пакетот за софтверски развој ARKit. Сега Google возврати со својот SDK пакет ARCore кој исто така треба да понуди унифициран систем за развој на AR апликации за сите видови на Android смартфони. 

Визија

Главната цел за почеток и на Apple и на Google ќе биде преку нивните системи да се креираат апликации, игри и видео содржини со Augmented Reality технологијата која треба да донесе дополнителна атрактивност во софтверската понуда. Засега најголем хит е едноставната, но многу заразна игра Pokemon Go која на екранот прикажува покемони, а го користи системот на самиот смартфон за генерирање на сликите. За жал освен, Pokemon Go засега нема голем број на успешни или популарни игри или апликации со AR елементи, но тоа треба наскоро да се промени. 

Применливост

Софтверскиот еко систем на двете компании е многу различен, Apple е монолитен со целосна контрола над своите уреди, додека пак Google освен Pixel смартфоните кои имаат ограничен број на продадени примероци речиси и да нема поголеми можности за контрола над останатите Android партнери.

Освен софтверот, за целосна примена на AR технологијата потребен е и квалитетен хардвер односно соодветни камери и сензори кои ќе може да ги процесираат и прикажат содржините на дисплејот. Apple зад себе веќе има неколку моќни смартфони почнувајќи од iPhone 6s па се до претстојниот iPhone 8 кој ќе има нова модерна камера специјално опремена за AR искуство. 

Google исто така има одличен сетап со Pixel смартфоните со неверојатна камера и дисплеј, а се надева дека интерес ќе постои и кај топ брендовите како Samsung, Lenovo, Huawei, HTC, Sony и LG. Сепак, за Google предизвикот ќе биде многу поголем бидејќи сите смартфони драстично се разликуваат како во хардверските спецификации, така и во различните верзии на Android системот. 

Предноста на Google лежи во отворената платформа и големата поддршка од програмерите и развивачите на софтвер кои може многу полесно преку Play Store да ги лансираат своите производи.

Досегашно искуство

Google имаше ескпериментална фаза со Project Tango од кој произлегоа неколку смартфони меѓу кој највпечатлив беше на Lenovo но, ниту еден од нив не прерасна во комерцијален хит бидејќи впрочем и првичната идеја не одеше во таа насока. 

Project Tango повеќе беше наменет за девелоперите и откривање на можностите на камерите и сензорите за внатрешно мапирање на простории и скенирање на објекти во 3D приказ со AR додатоци кои потоа би се користеле за добивање на подетални информации и на пример водичи за големи простории како музеи или комерцијални објекти. Без оглед на степенот на успешност Google е неколку чекори пред Apple кој допрва треба да дебитира со оваа технологија. 

Тимот од Купертино токму на почетокот и ја користеше отворената платформа на Google, па можеби нивната трпеливост ќе даде одлични резултати оваа есен, како со iPhone 8 и неговата камера, така и со надградбата со iOS AR опциите за постарите смартфони и таблети. 

Иднина

Augmented Reality технологијата нема да се задржи само на смартфоните, туку мобилната платформа ќе се користи само за нејзина популаризација. Се погласни се тврдењата дека Apple развива свои смарт очила кои ќе имаат вградени сензори и камери за AR содржини што на корисникот ќе му отвори еден сосема нов свет каде реалноста е претопена со технологијата и покрај забавни моменти ќе може да се користат и за комерцијални промоции. 

Google веќе имаше тест со смарт очилата Google Glass но, нивниот развој засега е стопиран и нема најави дали ќе следува нов модел овој пат со AR додаток. Apple верува дека AR технологијата ќе им овозможи да ја продолжат доминацијата на пазарот во наредните 10 години и засега тоа добро го користат пред своите инвеститори. 

Во оваа група мора да го споменеме и Microsoft кој имаше возбудлив старт со HoloLens очилата, кои се комбинација на AR и холограми, но од иницијалната промоција речиси и да нема никакви новости или подобрувања па прашање е колку оваа компанија ќе остане посветена на нивен развој и уште поважно доближување до масовната потрошувачка како што тоа го планираат Google и Apple.

Автор: Христијан Станоевиќ

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Христијан Станоевиќ
Author Image
Дипломиран новинар 
Најнови телефони
 
  • iPad 9.7 (2017)
  • Gear S
  • Gear S2 3G
  • Gear S2 classic 3G
  • Galaxy Tab S2 9.7
  • Galaxy Tab S2 8.0
  • Galaxy Tab 4 10.1 (2015)
  • Galaxy Tab E 9.6
  • Galaxy Tab 3 V
  • Galaxy Tab A 9.7 & S Pen