Samsung Galaxy Note 8: Без лимит во секој поглед

Објавено на 02.10.2017 во Рецензија


Samsung Galaxy Note 8: Без лимит во секој поглед

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
9.7


Камера
10.0


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

- Издржлив и стилски неодолив дизајн;
- Бесконечен (Infinity) дисплеј;
- Подобрен S-Pen;
- Вклучување на две апликации одеднаш;
- Подобрена камера со нови функции;
- Брзо безжично полнење;
- Отпорен на вода и прашина;
- Повисоко ниво на безбедност;
- Моќни перформанси;
- Своевидна „канцеларија“ со Samsung DeX;
- Мноштво иновации;
- Always on Display;
- Bixby дигитален асистент;
- Можност за надградба со Android 8.0 Oreo;
- Добра батерија;

 

Negatives:

- Висока цена;Целата рецензија

Samsung ја презентираше последната генерација на Galaxy Note со Infinity Display, S Pen пенкало за персонализирана комуникација, како и најдобрата камера што Samsung досега ја вградил воопшто во смартфон. Galaxy Note 8 е дизајниран во согласност со животот на корисникот, односно тој е комплетен телефон за многу намени.

Дизајн

Максимизирано е искуството со овој премиум модел, за кој сме сигурни дека нема да му одолеете. Телефонот е со стакло од предната и задната страна, кое не се крши лесно. Најдоброто во овој случај е што добивате 6.3 инчен дисплеј со телефон што има нормална големина. Имено, Samsung максимално го зголемува дисплејот и максимално ги намалува рамките. Ова го оправдува мотото на Note 8: „The phone that define big, just got bigger“. Се разбира, тука ја има и опцијата „Always on Display“ за да ви се покажуваат датата и часот во секое време, без да ви се троши батеријата.

„Верните љубители на Note телефоните ни се постојана инспирација и за нив го дизајниравме овој уред. Од бесконечен дисплеј, до подобрено S Pen пенкало и моќна двојна камера, Galaxy Note 8 им овозможува на луѓето да направат нешта за кои никогаш не мислеле дека ќе биде возможно“, изјавил Д.Џ. Кох, претседателот на Дивизијата за мобилна комуникација во Samsung.

Повеќе содржини одеднаш на „бесконечниот дисплеј“

Galaxy Note 8 има најголем дисплеј досега од сите Note модели, но, неговото тесно куќиште овозможува удобно држење во едната рака. Бесконечниот Quad HD+ Super AMOLED дисплеј со дијагонала од 6,3 инчи, им овозможува на корисниците да гледаат повеќе и да скролаат помалку. Се разбира, така може полесно да гледате видеа, да читате и цртате, што значи дека ова е најдобриот мултитаскинг смартфон.

Note 8 располага со опцијата Multi Window за отварање на неколку прозорци истовремено, како и Pair за креирање на персонализирани парови апликации на Edge панелот со истовремено вклучување на две апликации. Сега корисниците ќе можат да гледаат видео содржини додека пишуваат пораки или да се вклучат во конференциска врска додека бројот и дневниот ред на состаноци им стојат на вториот екран.

Нов начин на комуникација со S Pen

S Pen пенкалото е една од најоригиналните карактеристики на Note моделите. Note 8 сега има уште подобро S Pen пенкало со потенок и прецизен врв, а има и подобра чувствителност на притисок, овозможувајќи нови начини на пишување, цртање, интеракции со телефонот, како и комуникациите со пријателите. Со овој модел сега се овозможува и споделување на анимиран текст или цртежи преку различни платформи, кои поддржуваат анимирани GIF-ови. Оваа опција претставува сосема нов начин на комуникација со помош на S Pen пенкалото, која додава поживи, чувствителни врски и ги оживува пораките на корисниците.

S Pen Translate е нова опција креирана за да им помага на корисниците за време на патување, со цел побрзо да може да се преведуваат текстовите, и тоа не само поединечни зборови, туку цели реченици на дури 71 јазик, како и веднаш да ги претвараат единиците во странски валути. Телефонот доаѓа со Android Nougat оперативен систем, но со оглед на тоа што сега излезе Android 8.0 Oreo, добрата вест е што може веднаш да го надградите софтверот без проблем.

Подобрен квалитет на фотографијата

Galaxy Note 8 моделот е опремен со две задни камери од по 12MP со оптичка стабилизација на сликата и со широк агол и телефото објектив. Со камерата имате Dual Pixel сензор со брзо автоматско фокусирање, така што на корисниците им се овозможува снимање на почисти и остри фотографии, дури и во услови на слабо осветлување. Во програмата на Dual Capture двете задни камери имаат можност истовремено да фотографираат.

Резултатот се две фотографии, при што едната е фотографирана одблизу од телефонот објективот, додека другата е широкоаголна и се прикажува целата позадина. Live Focus опцијата служи за контрола на длабочината со можност за подесување на подобар ефект со спремна програма, но и после снимањето на фотографијата. Galaxy Note 8 е исто така опремен и со предна камера од 8MP, најдобра во оваа индустрија, со авто-фокус за остри селфи фотографии и видео разговори.

Функции, перформанси, продуктивност и безбедност

Galaxy Note 8 е отпорен на вода и прашина: Пред четири години Samsung го претстави првиот водоотпорен Galaxy уред. Note 8 може да го носите каде и да посакате, затоа што и телефонот и S Pen се отпорни на вода и прашина (IP685). Може дури и да пишувате на него кога дисплејот е влажен;

Брзо безжично полнење: Galaxy Note 8 ги поддржува најнапредните можности за безжично полнење досега, така што корисниците може брзо и лесно да го наполнат уредот без да им се плеткаат каблите;

Батерија: Капацитетот од 3,300 mAh и софтверските и хардверските подобрувања придонесуваат за висока енергетска ефикасност на телефонот, што значи дека нема да имате проблем со долготрајноста и одржувањето на достапноста на телефонот;

Безбедност: Galaxy Note8 има цел спектар опции за биометриска автентификација – вклучувајќи го и снимањето на отисокот од прст. Samsung Knox7 има повисоко ниво на безбедност, која одговара на стандардите за одбренбените сили, како на ниво на софтверот, така и на ниво на хардверот, а со опцијата за безбедно чување на податоци Safe Folder, корисниците може да ги одвојат своите лични податоци од бизнис податоците;

„Имаме блиска соработка со компанијата Samsung за да доведеме до суштински напредок во науката, која се занимава со проценка на квалитетот и безбедноста на смартфоните. Како последица на оваа соработка, Galaxy Note 8 успешно го помина ригорозното тестирање преку протоколи за компатибилност за безбедност на уредите и батеријата. Се радуваме за нашата долгорочна стратешка соработка со Samsung, со цел да бидат безбедни уредите за сите корисници“, изјави Саџив Џезудас, претседател на компанијата UL International. 

Моќни перформанси: Со 6GB RAM меморија, процесор изработен со 10nm процесо и меморија што може да се прошири до 256GB, Note 8 ја има сета потребна моќ за брзо пребарување, пуштање содржини на интернет, играње игри и извршување на повеќе задачи одеднаш;

Иновативна употреба на мобилни уреди: Galaxy Note 8 овозможува употреба на Samsung DeX опциите, кога на корисниците им е потребно лесно да ја префрлат работата од телефонот на десктоп компјутерот, без оглед дали се на терен, во канцеларија или дома. Galaxy Note 8 поседува и гласовна команда Bixby за лична интеракција на корисниците со својот телефон;

Заклучок

Galaxy Note 8 со своите иновации ги подигнува стандардите во мобилната технологија, поради што е повеќе продуктивен и поедноставен процесот на работа. Samsung останува посветен на безбедноста на корисниците, така што батеријата на Galaxy Note 8 ги помина сите тешки тестови. Тоа е она што корисниците сакаа да го знаат со осмицата, која отвара ново поглавје во мобилната индустрија. Samsung Galaxy Note 8 е премиум смартфон, со што ја надмина својата серија и значително го подобри квалитетот во секој поглед. Достапен е во светло розева, морско сина, мрачно црна, сива и златна боја. Што мислите?

Автор: Александар Младеновски

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Motion
  • Aurora
  • Keyone
  • DTEK60
  • DTEK50
  • Xperia L2
  • Xperia XA2 Ultra
  • Xperia XA2
  • U11 Eyes
  • U11 Plus