Asus Zenfone V: Нов модел без ништо револуционерно

Објавено на 31.10.2017 во Рецензија


Asus Zenfone V: Нов модел без ништо револуционерно

Оцени

usability
9.5


Перформанси
9.8


Цена
8.5


Камера
8.0


резултат
8.9


Наши забелешки

Positives:

- Голем дисплеј;
- Убав алуминиумско-стаклен дизајн;
- Добри  и релативно брзи перформанси;
- Релативно добра батерија;

 

Negatives:

- Неуреден интерфејс;
- Ист „Zen“ дизајн како претходниците;
- Неудобен за држење со една рака;
- Висока цена;
- Лоша софтверска обработка на сликата;
- Шумови во видеата;Целата рецензија

Asus продолжува со лансирањето на различни модели од Zenfone серијата. Овој пат излезе Zenfone V, кој требаше да биде нумериран со реден број 5, веднаш после Zenfone 4. Поентата овде е што ова е ексклузивен модел на Verizon, па затоа го носи името V. Новиот модел располага со добар алуминиумски и стаклен дизајн, Snapdragon 820 процесор, 4GB RAM меморија, 1080p AMOLED дисплеј, и 23-мегапикселна камера. Неговата цена од 384 долари на претплата е премногу висока и не вреди за перформансите. Ако овој модел се смета за ценовно прифатлив, тогаш цената не е достојна за неговата категорија. Ајде да погледнеме што има Asus Zenfone V под хауба.

Дизајн и дисплеј

Zenfone V малку отскокнува со изгледот од сите останати Asus телефони. Моделот има Gorilla Glass 5 заштита на екранот, и има црна, алуминиумска рамка. Странично телефонот има блескави рабови, со матиран финиш од задната страна.

Дизајнот на телефонот воопшто не е лош, но не е удобен кога го држите во раката. Како и да е, кружниот дизајн на овој Asus е речиси ист како и сите претходници во серијата. Камерата доаѓа со вграден OIS, поради што има испакнатина и тоа не е многу здраво за леќата.

Дисплејот од 1080p, дури и со големина од 5.2-инчи е помал од просечниот денеска. Располага со 424ppi густина на пиксели, содржината на екранот е релативно чиста и убаво се гледа. Боите малку претеруваат затоа што се мачка сината боја, која може малку да се среди преку Поставките. Збогатените бои на AMOLED дисплејот воопшто не се лоши за гледање.

Софтвер

Како и секогаш, ZenUI овозможува обично искуство со високо ниво на персонализација. Процесорот е Snapdragon 820, а во комбинација со 4GB RAM меморија, нема да ве разочара. Се разбира, цифрите се само на хартија, но во реалноста, овој тип на модел нема многу да ве импресионира. За оперативниот систем и изгледот на интерфејсот нема да ви кажуваме, затоа што се премногу обични со многу живи бои и не многу уредни. Кога ги активирате апликациите, се вклучуваат релативно брзо, но не очекувајте многу. Апликациите на Asus може да ги менувате во нивниот дизајн, изгледот, бои на етикетите, распоред на мрежите, ефектите за лизгање и друго.

Камера

Asus обично става повеќе мегапиксели во камерата, но софтверската обработка на сликите не дава квалитет. Zenfone V има сензор од 23-мегапиксели и фаќа одлични резултати, како што треба. Репродукцијата на бои не е ниту приближно слична како конзистентната. Повеќето фотографии може да ви бидат со точни бои со V, но премногу тежнее кон жолтата боја, која е очигледна. HDR режимот е подобар од автоматскиот HDR режим, кој вообичаено ги коригира овие проблеми со квалитетот. 

Фотографиите на Zenfone V се разочарувачки, затоа што не фокусира како што треба. Ако сакате нешто да потенцирате мора да тапнете врз објектот, а ако сакате да снимате видео, Zenfone V може да снима и 4K видео. Притоа, може да забележите и траги со шумови при снимањето. Боите и експозицијата се доволно достојни и автофокусот е точен и брз, иако неколку пати може и да промаши. Стабилизацијата на сликата исто така игра голема улога при снимањето на видеа.

Батерија

Нема да може да имате добри перформанси ако имате добар интерфејс, каков што е ZenUI. Капацитетот од 3000mAh е доволно добар за да ви трае батеријата на Zenfone V повеќе време, дури и со AMOLED дисплејот и неговиот процесор Snapdragon 820. V моделот се бори да трае два дена со нормална употреба, а со интензивна употреба би можел да ја потроши батеријата за 1 ден.

Заклучок

Asus креирал модел на телефон, што би бил доволно добар за обичните корисници. Се разбира, напредните корисници и оние што бараат висок квалитет нема да се одлучат за овој модел, затоа што за 70 долари плус, може да купите iPhone 6s или Moto Z2 Play за 20 долари повеќе. На претплата би можел да се земе и за 380 долари, но цената е сепак висока и не вреди за парите. Без разлика на тоа што е изработен од премиум материјали, не е доволно достоен за неговата цена. Што мислите вие?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm