Технолошки производи што ја одбележаа 2017

Објавено на 29.11.2017 во Рецензија


Технолошки производи што ја одбележаа 2017

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
10.0


резултат
10.0


Наши забелешки

Positives:

 

Negatives:Целата рецензија

Секој список со врвна технологија и ретроспектива на годината не фасцинира и се повеќе се подобрува. Ова се најдобрите и најквалитетните технолошки уреди од 2017 година.

eSight 3 

Овие специјално дизајнирани и конципирани очила изгледаат многу слично како познатите гаџети за виртуелна стварност, кои се наменети да им помагаат на слепите. eSight 3 е светот каков што досега слепите и оние што слабо гледаат, не можеле ниту да го замислат. Со помош на ваквата технологија и посебно срочен алгоритам, оние со слаб вид без проблем ќе ги гледаат видео записите со екстремно висока резолуција. eSight 3 има астрономска цена од 9,995.00 долари, но сепак она што го добиваат пациентите е големо. Според одредени проценки, eSight 3 го користат околу илјадници пациенти.

NASA Mars Insight

Истражувањето на Марс прерасна во рутина, за благосостојбата на цело човештво НАСА се обидува да открие што е можно повеќе за Црвената планета. InSight требаше да тргне на Марс уште од 2016 година, но поради пропуст во системот, целиот проект е сторниран. Сега се е подготвено, лансирањето се очекува да се реализира во мај, 2018 година. Роверот ќе овозможи детален увид за состојбата на Марс, кој со своите сонди ќе може да пробива во длабочина до 16 метри.

Tesla Model 3

Електричните и хибридните автомобили полека стануваат актуелни, без разлика на тоа што имаат повисока цена. Се разбира, се уште не се комерцијализирани, затоа што уште се тестираат батериите и нивната максимална искористеност. Тие поседуваат Автопилот технологија, која ја исклучува потребата од возач на воланот. Teslа Model 3 е автомобилот кој треба да промени се, без разлика на тоа што се продава за 35 илјади долари. Тој може да помине до 320 километри пат без потреба за полнење, па затоа сега побарувачката е огромна. Tesla всушност има проблем да ги задоволи потребите на пазарот, односно купувачите што го преднарачале овој автомобил. Илон Маск неодамна на Twitter напиша дека се наоѓаат „во пекол за почитувањето на крајните рокови“. Неодамна пишувавме рецензија за електричниот камион Tesla Semi и спортскиот Tesla Roadster.

Jibo

Смартфоните беа почетокот на смарт домовите. Сега се е смарт: куќните апарати, цели домови, автомобили, патишта... и што ли уште не. Најголем хит сега се роботите, од кои Jibo е најактуелен. Jibo изгледа како да е излезен од филм со научна фантастика или цртан филм. Тој може да одговара на прашања, да разговара и дури да презентира како се чувствува преку анимирани икони. Така ги изразува своите емоции. Jibo е многу симпатичен и сладок.

iPhone X

iPhone X е јубилениот модел на Apple, кој доаѓа со Face ID технологија. Се разбира, тој е најскапиот телефон на пазарот, но тоа е затоа што компанијата се потруди да понуди нешто поинакво и иновативно на пазарот. iPhone X е најкоментираниот смартфон во 2017 година. Ова не е телефон, туку феномен.

Fidget Spinner

Fidget Spinner не е технолошко чудо, туку едноставна играчка што ги зарази сите во светот. Ова е една банално нешто, што е многу евтино и никако не можеме да го објасниме длабочински, со оглед на тоа што не користи некој вид на врвна технологија. Во моментот Fidget Spinner сигурно може да се најде само во ѓубрето, но факт е дека многу време беше популарен во 2017 година.
 

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm