Honor 7X се смета за средна, а суштински е премиум класа

Објавено на 29.12.2017 во Рецензија


Honor 7X се смета за средна, а суштински е премиум класа

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
9.6


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

- Голем дисплеј;
- Алуминиумски дизајн со минимални рамки;
- Двојна камера од задната страна;
- Ниска цена;
- Функционален интерфејс со високо ниво на персонализација;
- Одлични перформанси;

 

Negatives:

- Краткотрајност на батеријата при интензивно користење;
- Проблем со камерата во мрачни услови;Целата рецензија

Honor е бренд на Huawei, кој е наменет за да биде пријателски расположен кон корисниците што не се во потрага по најврвните перформанси. Излезе наследникот на моделот 6X, кој одлично се наптреварува со средната класа на смартфони - Honor 7X.

Со алуминиумска конструкција, 7X одлично напреднува во споредба со претходникот, кој беше изработен од чиста пластика. Се разбира, моделот ги следи најновите трендови и затоа од задната страна има двојна камера за подобри перформанси. Цената од 200 долари е одлична, па ајде да видиме што има повеќе под хауба.

Дизајн и дисплеј

Смартфонот изгледа навистина уредно, префинето и цврсто. Алуминиумското тело од задната страна има линии за антената одозгора и одоздола, што изгледа одлично, исто како и централно-лоцираниот сензор за отпечатоци, како и двојната камера сместена на горната-лева страна. Камерата не е многу испапчена, што значи дека е совршено дизајнирана од страна на производителот. Навистина е за пофалба. 

Кога го држите во рака, немате чувство дека е смартфон од средната класа, туку мислите дека е премиум модел. Точноста на боите е прилично добра, исто како и сатурацијата на бои. Honor 7X располага со 5.93-инчен дисплеј и 18:9 сооднос на екранот со рамките, кои се многу минимални во споредба со телото. Honor 7X е достапен во сина, црна и златна боја.

Има резолуција од 2160 x 1080 пиксели (FHD+) и густина на пиксели од 407ppi. Тоа му овозможува остра слика за текстови и видеа.

Софтвер

Honor 7X функционира со Emotion UI 5.1, базиран на Android 7.0 Nougat оперативен систем. Неговата иконографија е како цртана, а за да влезете во апликациите немате фиокар, туку се е директно на почетниот екран. Се разбира, тоа може да го промените доколку сакате. EMUI ви нуди високо ниво на персонализација со високо ниво на естетика и функционални модификации. Менито е навистина интуитивно и лесно за користење.

Може да правите промени во сегментот како известувањата да ви се појавуваат на дисплејот, навигациските копчиња и распоредот на статус барот, како и неколку корисни гестикулации, вклучувајќи го сензорот за отпечатоци. Сензорот брзо реагира и го отклучува телефонот веднаш, кој одлично служи и за гестикулациски функции.

Може по брза постапка да го отворите панелот за нотификации и брзо да одговарате на дојдовни повици, исто како и да скокате во галеријата и да фотографирате. Одлично е тоа што со Honor 7X може да се поиграте и да добиете одлично функционално искуство, поради неговото високо ниво и возможност за модификување на менито.

Хардвер и батерија

Honor 7X има Kirin 659 процесор под хауба и 4GB RAM меморија и 64GB меморија за лични податоци. Сите апликации функционираат беспрекорно со ваквите перформанси и нема да имате проблем со брзината. Анимациите се движат непречено и брзо.

Доколку ја користите батеријата нормално, без интензивни задачи, ќе трае доволно долго. За осум часа со интензивно користење, батеријата се цеди целосно, што значи дека е супер со резултатите за долготрајност. На 7X му требаат 2.5 часа за да ја наполни батеријата со капацитет од 3340mAh од 0 до 100%.

Камера

Дуалната камера е сега присутна кај седмицата, кај која главната камера располага со 16MP, а секундарната со 2MP камера, која се користи за да ги продлабочи ефектите на фотографијата. Квалитетот на сликите овде се подобрува со софтверот, а леќите се доволно широки и опфаќаат повеќе детали.

Како телефон од средна класа, 7X ги разликува доволно добро боите на блиските предмети од оние во позадина, со доволно добри рабови или острина. Да, можеби камерата не е перфектна, но доволно е добра за да направите квалитетни фотографии со вашите најблиски. Можеби во одредени мрачни услови ќе имате мал проблем со квалитетот, но не е нешто фрапантно.

Во надворешни услови со висока осветленост ќе добиете беспрекорни слики, а тоа е одлична вест како за телефон со ваква цена и вакви перформанси. Предната камера од 8MP служи одлично со продуцирање на свежи бои. Видеата на Honor 7X се прават со резолуција од 1080 пиксели, со предната и со задната камера. Видеата изгледаат добро, но стабилизацијата не е многу добра. Инаку, сцените со 7X се совршени, како и аудио квалитетот на видеата.

Заклучок

Honor 7X е телефон што силно го препорачуваме, затоа што има одличен дизајн, поволна цена, голем дисплеј за секаква намена, супер перформанси, добро оптимизиран кориснички интерфејс и оперативен систем.

Без разлика на тоа што има одредени недостатоци, телефонот изгледа како премиум класа, и нема да ве разочара. Неговата камера ќе ви заврши работа каде и да одите на прошетка за нова година. Најголемиот конкурент на 7X би бил Moto G5 Plus или слични верзии од Moto, за кои ќе коментираме во идните рецензии. Што мислите?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm