Топ 5 смартфони за 2017 - Кој ја одбележа годината?

Објавено на 31.12.2017 во Рецензија


Топ 5 смартфони за 2017 - Кој ја одбележа годината?

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
10.0


резултат
10.0


Наши забелешки

Positives:

 

- Најдобрите смартфони кои ја одбележаа 2017

 

Negatives:Целата рецензија

Позади нас имаме доста возбудлива година во смартфон светот со неколку моќни смартфони кои ја потврдија доминацијата на веќе етаблираните брендови Apple и Samsung кои понудија и најмногу иновации, но не помалку квалитет демонстрираа и брендовите во налет како Huawei. Во врвот место има и за претставниците на LG и Motorola кои имаат големо реноме и историја, па годинава се обидоа со специфични иновации да привлечат внимание од страна на корисниците. 2017 немаше толку пресврти и скандали како лани, но понуди неколку интересни моменти како преземањето на хардверскиот бизнис на HTC од страна на Google, како и камбекот на брендот Nokia овој пат со Android оперативен систем за што повеќе ефекти ќе видиме догодина. Затоа да ги погледнеме апсолутните шампиони кои ја одбележаа годинава.

Motorola Moto Z2 Force

Motorola направи одлична симбиоза откако ги спои силите со Lenovo и ја искристализира понудата, па така има одлична стратегија за напаѓање на средната премиум класа со доста атрактивни модели кои се поевтини од конкурентите, еден вид на повторување на стратегијата на Google со првите Nexus смартфони кои беа вистински хит пред неколку години. Од тој „калап“ доаѓа Moto Z2 Force смартфонот кој го задржува модуларниот приклучок на задната страна на кој може да се стават додатоци за екстра функции, на пример камера со поголема леќа, батерија со поголем капацитет и слично. Moto Z2 Force има повеќе адути како 5.5 инчниот P-OLED екран кој е еден од најдобрите на пазарот со врвно визуелно искуство, работи со моќниот осум-јадрен Snapdragon 835 процесор, двојна главна камера со сензори од 12 мегапиксели и батерија со капацитет од 2730 mAh. Moto Z2 Force отпорен на попрскување со вода, а телото е засилено за да издржи удари. Moto Z2 Force со цена од околу 700 евра е еден од најдостапните смартфони годинава во премиум класата каде сите брендови ги дигнаа цените.

LG G6

LG како и секоја година успева да ги собере сите пофалби од стручната јавност и да одржи фантастични промоции на главните технолошки саеми како MWC во Барселона. Тоа го докажа и со LG G6 смартфонот кој беше еден од првите со размер на екранот од 18:9 со врвна резолуција од 1440 x 2880 пиксели, Dolby Vision,  HDR10 поддршка и Always-on функционалност за приказ на информации за заштеда на енергија. LG G6  е еден од најиздржливите смартфони годинава без да применува екстремни мерки во телото со дополнителни навртки и капачиња, па така вистинско достигнување е што располага со MIL-STD-810G војничкиот стандард и IP68 сертификатот за заштита од било какви надворешни влијанија и потопување во вода. LG G6 работи со Snapdragon 821 процесор, има максимална вградена батерија од 128 GB, 4 GB RAM, двојна главна камера од 13 мегапиксели со 3 оски за оптичката стабилизација и солидна батерија со капацитет од  3300 mAh.

iPhone X

iPhone X дојде точно за десетгодишницата на Apple од првиот лансиран смартфон во 2007 година од страна на Стив Џобс. Затоа Apple се потруди за овој јубилеј да понуди доста значани иновации содржани во 3D сензорот на предната камера за дополнителни ефекти со пренесена реалност, како и Face ID скенерот за препознавање на лицето на корисникот за дополнителна безбедност. Токму овие компоненти кои се новитет и ги нема во масовно производство допринесоа iPhone X да пристигне подоцна од очекуваното, но и во ограничени количини што го засени неговиот успех и продажбата не е на нивото од рекордните години на Apple, но веќе во првиот квартал од 2018 тоа ќе биде надоместено. iPhone X е и првиот смартфон на Apple со OLED екран со размер од 18:9, со резолуција од 1125 x 2436 пиксели, Dolby Vision/HDR1, 3D Touch и True-tone, додека пак телото е заштитено од попрскување на вода со IP67 сертификат. iPhone X е и најскапиот смартфон годинава со цена од 1000 долари.

Huawei Mate 10 Pro

Huawei својата вистинска моќ ја демонстрираше нешто подоцна со пласманот на супериорниот фаблет Huawei Mate 10 Pro кој дојде со огромен 6 инчен дисплеј, но добро прилагоден размер од 18:9 што ги намалува вкупните димензии, а располага со резолуција од 1080 x 2160. Телото од алуминиум исто така е обезбедено со IP67 сертификатот, па водата не е пречка за Huawei Mate 10 Pro. Овој смартфон го краси моќниот Kirin 970 процесор со посебен дел посветен на работа со апликации за вештачка интелигенција што гарантира долготрајна врвна оперативност. Huawei Mate 10 Pro има огромна батерија со капацитет од 4000 mAh, двојна камера на задната страна со сензори од 12 + 20 мегапиксели, како и USB Type C 3.1 конектор за брзо полнење.

Samsung Galaxy S8 Plus

Samsung Galaxy S8 Plus е супер смартфонот со кој корејскиот бренд докажа дека и натаму е способен да остане на врвот по фијаското кое го доживеа со фабрички промашениот Galaxy Note 8. Новиот Samsung Galaxy S8 Plus пристигна навреме за да ги задоволи потребите на корисниците кои сакаат големи и мултифункционални смартфон на Samsung гигантски 6.2 инчен Infinity дисплеј, но со идеални димензии поради новиот размер од 18,5:9 со резолуција од 1440 x 2960, HDR10 поддршка,  3D Touch сензор за осетливост на различни нивоа на притисок при допирање и Always-on приказ на информации. Samsung Galaxy S8 Plus е еден од најдобро склопените смартфони годинава со дизајн кој го освојува окото, а е доволно модерен и елегантен за било кој корисник во премиум класата. Samsung Galaxy S8 Plus се истакнува со напредниот осум-јадрен Exynos 8895 процесор, 128 GB меморија, 6 GB RAM, ултра прецизна 12 мегапикселна камера и батерија со капацитет од 3500 mAh.

Автор: Христијан Станоевиќ

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Христијан Станоевиќ
Author Image
Дипломиран новинар 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm