BlackBerry Motion: Цврста градба за сериозни господа

Објавено на 09.01.2018 во Рецензија


BlackBerry Motion: Цврста градба за сериозни господа

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
8.8


резултат
9.7


Наши забелешки

Positives:

- IP67 сертификат за водоотпорност;
- Интересен материјал од кого е изграден телефонот;
- Мноштво опции на интерфејсот;
- Добри перформанси;
- Камера со квалитетни слики при силна осветленост;

 

Negatives:

- Недоволно развиен дизајн;
- Камерата има проблем во мрачни услови;
- Батеријата кратко трае;Целата рецензија

Порано зборот BlackBerry беше синоним за „смартфон“, или PDA со мобилно поврзување. Оваа компанија на времето беше поим и за иновации во мобилната индустрија. Сега iPhone и Galaxy се поим за тоа, а BlackBerry опстанува на шкрги и постојано има потреба од нови инвестициски инјекции за да не исчезне. Последните BlackBerry модели функционираат со Android оперативен систем, со мали промени во интерфејсот. Софтверот на моделите на оваа компанија се фокусираат главно на безбедноста и продуктивноста. На почетокот на годинава го добивме BlackBerry KEYone, со физичка QWERTY тастатура, а сега излезе и BlackBerry Motion со целосна тастатура на допир. 

Дизајн и дисплеј

BlackBerry Motion располага со сериозен дизајн во црна боја, што е карактеристично за него. По изгледот е привлечен само за сериозни господа, кои сакаат нешто што нема многу забава со него, туку е строго ориентиран за повисоко ниво на безбедност и продуктивност. Како такви би можеле да ги пикираме бизнисмените. Овој модел има дисплеј целосно прекриен со панел чувствителен на допир, конструиран строго по традиционални и цврсти стандарди.

5.5-инчениот дисплеј нема заоблени рабови, а рамките имаат многу празен и непродуктивен простор, во споредба со модерните стандарди со максимизиран екран од предната страна. Предната селфи камера е сместена од левата страна на аголот, со home копче на долната централна страна, во кое е вграден и скенерот за отисоци на прсти. Сите рабови на смартфонот се изработени од рамен метал, а општо дизајнот многу отскокнува и се разликува од претходниот KEYone модел. Телефонот е изработен од мек материјал, интересен кога би го држеле во рака. Моделот има IP67 сертификат за водоотпорност, што е голема предност во влажни услови кога врне дожд. 5.5-инчениот LCD панел доаѓа со резолуција од 1080 x 1920 пиксели, со доволно добра светлина за секакви услови, боите на екранот не се многу поволни, затоа што постои сатурација, итн. 

Интерфејс

Софтверот на BlackBerry Motion е со: BBM, Productivity Tab, DTEK центар за безбедност и неколку опции за пократок пат до најчесто користените функции. Тука можете да подесувате кои апликации сакате да ги активирате со директно избирање, а може да одберете и да ви се појавуваат различни опции на тапет во зависност од вашите моментални активности: додека возите, кога сте дома или кога сте на состанок. 

Единствениот недостаток тука е што кога сакате да активирате повеќе апликации одеднаш, тоа се прави преку поп-аут на он-скрин менито, што се активира кога ќе го притиснете потребното копче. Неговиот начин на функционирање нема поента за практичен начин за брзо функционирање и штедење на време. Практично би било доколку ова би се активирало со долго-задржување-притискање или двојно-притискање за активирање на одредени апликации. Добра опција е Privacy Shade со која се замрачува дисплејот, и тоа што го работите се наоѓа во мал прозорец што може да се поместува. 

Перформанси

BlackBerry Motion под хауба располага со Snapdragon 625 процесор и 4GB RAM меморија. Претходниот KEYone модел имаше 3GB меморија,што е само мало помрднување со перформансите, но сепак, доволно добро. Motion има 32GB ROM меморија, што не е најмногу, но не е ниту малку. Имајќи го во предвид тоа што има влез за microSD картичка, значи дека нема да имате проблеми со меморирање на вашите податоци.

Камера

BlackBerry Motion има прилично добри фотографии од неговата камера со f/2.0 12MP задна камера и f/2.2 8MP предна камера. Сликите изгледаат солидно, без разлика на тоа што не се од премиум уред. Довоно се вредни за да направите добри спомени со друштвото, имаат квалитет, камерата реагира брзо и имате богата апликација со опции. Во надворешни услови со високо ниво на осветленост имате профи фотки, додека оние од мрачни услови ќе бидат малку замачкани. 

Батерија

Motion има батерија со капацитет од 4,000mAh, но не трае доволно долго како онаа на претходникот KEYone, и покрај тоа што постариот брат имаше помал капацитет. Со интензивно користење, батеријата на Motion трае 13 часа. Времето на полнење на телефонот до 100% стигнува за само 2 часа.

Заклучок

Motion не е голем чекор напред како нова линија за BlackBerry, но добро се бори со тешките апликации, брзо функционира, има достојна камера, има костумизиран интерфејс со неколку добри и корисни алатки.

Дизајнот е обичен, како што погоре рековме, за сериозни господа, што не бараат отворени и разиграни, забавни бои, додека дисплејот е доволно голем. Проблем при дизајнот би била големината на телото на смартфонот, кој не успеал да направи „целосен екран“ на предниот панел. Телефонот вреди за неговата цена од 400 долари, што мислите вие?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm