Sony Xperia L1: Импресивна цена и добри перформанси

Објавено на 28.01.2018 во Рецензија


Sony Xperia L1: Импресивна цена и добри перформанси

Оцени

usability
10.0


Перформанси
9.9


Цена
10.0


Камера
9.5


резултат
9.8


Наши забелешки

Positives:

- Пластичен издржлив и оригинален дизајн;
- Добар дисплеј;
- Перформанси оправдани со цената;
- Добра батерија;
- Нов софтвер и мазен интерфејс;
- Солидна камера;
- Ниска цена;

 

Negatives:

- Бавно отварање на камера;Целата рецензија

Sony Xperia L1 е новата ниска класа во линијата на Xperia, која според изгледот изгледа како наследник од Xperia E фамилијата. Овој модел на смартфон ќе ги придобие корисниците со неговата ниска цена. Ајде да видиме подетално што има под хауба.

Дизајн и дисплеј

Sony го задржува својот оригинален дизајн веќе со години и неговите потписи се автентични досега. Јапонскиот производител има коцкаст дизајн, благо заоблен на рабовите од задната страна. Sony Xperia L1 има должина од 151мм, дебелина од 8.7мм и тежина од 180грами. Целиот дизајн е пластичен, кој дефинитивно не се оштетува дури и да ви падне, што значи издржливост, односно здрав конструктивен дизајн. 

Sony Xperia L1 има 5.5-инчен IPS дисплеј со резолуција од 720p, истата што ја има и iPhone 7. Екранот е доволно светол и чист, додека репродукцијата на бои е солидна, дури и одлична за ниско буџетен телефон како што е овој. Од кој агол и да го гледате телефонот, нема да погрешите, затоа што одлично се гледа од секаде.

Перформанси

Искуството со Xperia L1 не е лошо за обичните задачи. На камерата и е потребно малку време додека да се активира, но тоа не би ви било проблем. Моделот располага со MediaTek MT6737T процесор, кој е наменет за обични телефони со послаба брзина. Со тоа добивате и 2GB RAM меморија.

Се разбира, нема да можете да играте онлајн игри со овие перформанси, но нема да ви прават никакви проблеми за секојдневните задачи. Со послабиот процесор и ниската резолуција, немате потреба од голема батерија, која во овој случај изнесува 2620mAh. Батеријата трае и до два целосни дена со интензивно користење, што значи дека е супер штедлива.

Софтвер

Sony Xperia L1 функционира со Android 7.0 Nougat оперативен систем, кој е претпоследната верзија од оперативните системи на Google. Sony го направил вашето Android искуство одлично, со паѓачки нотификациски систем, апликациски фиокар од долната страна на дисплејот, кој води до сите ваши апликации (а може да се гледаат и со директно вртење кон лево на почетниот екран).

Sony ја има својата What’s New апликација, преку која доаѓате директно до сите апликации од производителот, кои, се разбира, се наоѓаат во Play Store. Искуството со интерфејсот е одлично и немаме забелешки.

Камера

Sony е еден од главните играчи кога станува збор за смартфон камера, кој секогаш ги вградува подобрите сензори. Sony Xperia L1 има 13-мегапиксели задна камера со широчина на леќа f/2.2, која доставува солидни резултати со фотографиите. Кога сликате во природа, боите се како што треба и природни. Деталите на некои фотографии во затворени простори не се многу видливи, но на отворен простор со многу светлина нема да имате никакви проблеми. Нема HDR режим во понудата, а 5-мегапикселната предна камера е доволно добра за вашите селфи моменти со пријателите. 

Заклучок

Цената од 180 евра не е лоша како за ваков телефон, кој дефинитивно нема да ве разочара за секојдневните задачи. Батеријата ќе ве служи цели два дена, а ако не го чепкате многу вашиот телефон, ќе ви трае и до три дена. Дисплејот е навистина добар, звукот што го продуцира овој модел е импресивен, а камерата ќе ви направи супер спомени со најблиските. Sony Xperia L1 воопшто не е лош телефон, мераклиски е за користење и нема да се покаете ако го земете. Што велите?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm