Samsung Galaxy J2 (2017) - Бистар смартфон за малку пари

Објавено на 31.01.2018 во Рецензија


Samsung Galaxy J2 (2017) - Бистар смартфон за малку пари

Оцени

usability
7.0


Перформанси
6.0


Цена
8.0


Камера
6.0


резултат
6.8


Наши забелешки

Positives:

 

- Ниска цена

- Бистар Super AMOLED дисплеј

 

Negatives:

 

- Ограничен хардвер

- Пластично телоЦелата рецензија

Samsung ја одржува во живот својата посветеност на основната класа преку J серијата која во последните години е најмногу профилирана и од мноштвото едноставни смартфони кои ги има токму преку неа на корисниците им обезбедува најголема исплатливост за вложените пари со солидни перформанси. Samsung Galaxy J2 (2017) доаѓа во основната класа со Super AMOLED дисплејот како најголем адут и во голема мера се потпира на моќта на брендот на Samsung во привлекување на фановите кои со помала сума на пари може да си обезбедат функционален „кореец“. Затоа во продолжение ќе ги разгледаме сите детали околу Samsung Galaxy J2 (2017) и колку тој е пожелен за корисниците со најмал буџет на располагање.

Дизајн

Samsung во последно време повеќе внимание посветува на неговите најевтини смартфони кога е во прашање естетиката и изгледот, па така за Samsung Galaxy J2 (2017) може да се каже дека е симпатично склопен со убави детали за око кои на корисникот ќе му донесат солидна визуелна претставителност. Samsung Galaxy J2 (2017) како и повеќето евтини смартфони на корејскиот бренд е изработен од пластика и тука нема многу префинетост кога е во прашање самата изработка. Смартфонот има дебелина од 8,4 милиметри, тежи 130 грама и е доволно лесен и компактен за носење во џебот. Рамката околу екранот, особено на горната и долната зазема поголем простор, па така искористеноста на предната површина изнесува 64.7% што и не е најидеално решение. 

Дисплеј

Како што наведовме уште на стартот главна предност на Samsung Galaxy J2 (2017) е дисплејот со Super AMOLED технологија која е вистинска реткост во оваа најниска класа на мобилни уреди и добро е што обезбедува квалитетна репродукција на бои како и заштеда на енергија со прилагодливата осветленост. За жал резолуцијата на Samsung Galaxy J2 (2017) изнесува 540 x 960 пиксели што е под вообичаените HD стандарди, но на површина од 4,7 инчи резултира со подобра густина на сликата од 234 ppi.

Перформанси

Главната хардверска моќ Samsung Galaxy J2 (2017) ја црпи од Exynos 3475 Quad процесорот кој како што асоцира самото име располага со четири Cortex-A7 со работен потенцијал од 1.3 GHz, надополнет со вградена графичка Mali-T720 карта. Смартфоните како Samsung Galaxy J2 (2017) во основната класа се далеку од супер брзи и ефективни машини, па така треба да ги очекувате сите ограничувања кои доаѓаат со еден четири-јадрен процесор, но бидејќи истиот е прилагоден од Samsung работата со основни апликации, социјални мрежи и повремено читање веб страни не треба да биде доведено во прашање. Samsung Galaxy J2 (2017) има 1 GB RAM за мултитаскинг, како и 8 GB вградена меморија, секако со слот за microSD за надоградување на меморијата со уште 256 GB. Samsung Galaxy J2 (2017) има скромна 5 мегапикселна главна камера со помала f/2.2 леќа, како и 2 мегапикселна селфи камера. Батеријата има капацитет од 2000 mAh и корисникот треба рационално да ги троши ресурсите со цел да не се најде на цедило во текот на денот.

Заклучок

Samsung Galaxy J2 (2017) како што може и сами да заклучите нема премногу моќни елементи кои ќе ве натераат веднаш да го купите, туку е рационално изработен за да ги исполни основните потреби на корисникот и повеќе се потпира на фактот дека фановите ќе имаат доверба во брендот за подолгорочна употреба поради досега докажаниот квалитет на брендот. Мал „џокер“ е Super AMOLED технологијата која е изоставена кај смартфони со слична конфигурација, па со цена од околу 150 евра Samsung Galaxy J2 (2017) може да има мала предност кај купувачите.

Автор: Христијан Станоевиќ

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Христијан Станоевиќ
Author Image
Дипломиран новинар 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm