MediaTek влегува во 5G секторот со својот прв моќен процесор

Објавено на 28.11.2019 во НовостиMediaTek влегува во 5G секторот со својот прв моќен процесор

MediaTek е директен ривал на процесорите на Snapdragon на Android пазарот, кој веќе одредено време го развиваше новиот 5G процесор - Dimensity 1000 5G. Новиот процесор е побрз на AnTuTu бенчмарк тестовите од Snapdragon 855 Plus и Kirin 990.

Досега го знаевме MediaTek како производител на процесори за поевтини телефони, но сега е време за чекор напред. Новиот Dimensity 1000 5G процесор, реализирал 511 000 поени на AnTuTu, кој се очекува да излеза на пазарот во 2020 година. Dimensity 1000 е произведен со 7 нанометарски процес, 4 Arm Cortex-A77 јадра со 2.6GHz и 4 Cortex-A55 јадра со 2.0GHz, има интегриран 5G модем, 3 APU процесори за вештачка интелигенција