Apple можеби нема да ја прескокне „деветката“ на iPhone

Објавено на 10.12.2019 во НовостиApple можеби нема да ја прескокне „деветката“ на iPhone

Apple се очекува да го открие iPhone SE 2, кој би можел да биде лансиран и под друго име. Првиот SE модел беше лансиран во март 2016 година, но сега е неизвесно кој месец би се реализирало откривањето.

iPhone SE 2 изгледа ќе го наследи дизајнот на iPhone 8 од 2017 година, но со A13 Bionic процесор, 4.7-инчен LCD дисплеј, резолуција од 750 x 1334 пиксели и RAM меморија од 1GB на 3GB. Цената веројатно ќе биде $399 за моделот со 64GB или $499 за онј со 128GB или 256GB. Уредот ќе биде со Touch ID и без 3D Touch. Има многу гласини кои велат дека Apple ќе го брендира следниот iPhone SE како iPhone 9.