Излезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Објавено на 12.12.2019 во НовостиИзлезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Redmi брендот го претстави новиот модел на лаптоп RedmiBook 13, што со самата ознака кажува дека е со 13 инчен дисплеј и помала верзија на RedmiBook 14. Новиот Redmi лаптоп е со 10 серија на Intel Core i5 и Intel Core i7 процесорите и Nvidia GeForce MX250 графичка картичка.

Телото на RedmiBook 13 е изработено од метал, со дебелина од 17,8мм, дисплеј од 13,3 инчи, FullHD резолуција, 8GB RAM меморија и 512GB SSD диск за меморирање на податоци. Оперативен систем Windows 10, има Bluetooth 5.0, батерија од 40W, која се полни 11 часа до 100%. Верзијата со Intel Core i5 изнесува 682 долари, а со Intel Core i7 е 782 долари.