Huawei P40 Pro е новиот крал за камерите според DxOMark

Објавено на 01.04.2020 во НовостиHuawei P40 Pro е новиот крал за камерите според DxOMark

Главните напори на Huawei во најдобриот смартфон кој годинава го претстави беа вложени во подобрување на камерата, како и на новиот Kirin 990 процесор со поддршка за 5G, а со тоа и врвни перформанси на новиот Huawei P40 Pro во сите категории.

Првата значајна потврда дека станува збор за импресивен смартфон во премиум класата за Huawei P40 Pro доаѓаат од тестовите кои ги направи сајтот за оценка на камерата. Според нивните заклучоци Huawei P40 Pro може да биде прогласен за нов крал на камера телефоните со оглед на тоа што освои рекордни 128 поени вкупно за сите елементи на камерата.

Huawei P40 Pro има фантастична 50 мегапикселна QuadBayer камера помогната со уште три сензори поставени на задната страна меѓу кои телефото камера со 8 мегапиксели со 10х оптички зум, перископ камера исто така со 8 мегапиксели и ултра широка леќа на камерата со 40 мегапиксели. 

Huawei P40 Pro одлично се покажа во сите сценарија на Huawei P40 Pro како за правење слики, така и за стабилни видеа 2160p HD резолуција при 60fps.

Селфи камерата на Huawei P40 Pro е подеднакво импресивна со 32 мегапиксели, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm апраратура, а главниот новиот автоматскиот фокус дава значително многу подобри резултати. Севкупниот скор на селфи камерата на Huawei P40 Pro за сликање и снимања изнесува 103 поени.

Автор: Aleksandar Stankov