Motorola Moto G8 Power Lite излезе официјално со батерија од 5000mAh

Објавено на 04.04.2020 во НовостиMotorola Moto G8 Power Lite излезе официјално со батерија од 5000mAh

Motorola го претстави Moto G8 Power Lite со 6.5-инчен LCD дисплеј, 720x1600 HD+ резолуција и 5000mAh батерија. Со тоа се овозможува долготрајна батерија од три дена, така тврди производителот.

Moto G8 Power Lite има 8 јадрен MediaTek P35 процесор со Cortex-A53 и 2.3GHz, со графички перформанси - PowerVR GE8320. Има тројна задна камера од 16MP главен сензор, плус Макро камера за фотографирање од близу и сензор за длабочина. Селфи камерата е 8MP, има 4GB+64GB меморија, Android 9 оперативен систем и цена од околу 170 евра. 

Автор: Aleksandar Stankov