Xiaomi Redmi 10X се појави со послаби компоненти од очекуваното

Објавено на 11.05.2020 во НовостиXiaomi Redmi 10X се појави со послаби компоненти од очекуваното

Новиот смартфон Xiaomi Redmi 10x за прв пат се појави на Google Play Console што укажува дека е веќе блиску до официјален пласман на пазарот и дека се потврдени досегашните бенчмарк и конекциски тестови.

Затоа малку разочарувачки делува тоа што Xiaomi Redmi 10x има за нијанса послаби компоненти од очекуваното како што е застарениот осум-јадрен MediaTek Helio 750 процесор со само 4 GB RAM.

Смартфонот ќе има 6,4 инчен Full HD Plus резолуција и батерија со по електронски сензори но, засега за нивното квалитет како и за капацитетот на батеријата нема официјална потврда.

 

Автор: Aleksandar Stankov