Huawei P30 Pro New Edition излезе со Google Play Store

Објавено на 13.05.2020 во НовостиHuawei P30 Pro New Edition излезе со Google Play Store

Huawei го претстави Huawei P30 Pro New Edition, кој доаѓа со апликациите на Google од причина што P30 серијата беше со Android. Се разбира, P40 серијата пристигна без Play Store, а така и ќе остане. 

P30 Pro New Edition поседува 6,47 инчен OLED дисплеј, Kirin 980 процесор, 8GB RAM меморија, тројна камера од 40MP + 8MP + 20MP + TOF сензор за длабочина на сликата. Внатрешната меморија на новиот модел изнесува 256GB, и ќе биде достапен моментално само во Германија за 749 евра.