Moto G9 Plus најавен како топ решение во средната класа

Објавено на 11.09.2020 во НовостиMoto G9 Plus најавен како топ решение во средната класа

Motorola Mobility го претстави новиот Moto G9 Plus како топ решение во средната класа со оглед на неговата цена од 400 евра и многу напредните перформанси со квалитетен и привлечен дизајн.

Moto G9 Plus доаѓа со 6.8 инчен FullHD + Max Vision дисплеј, работи со осум-јадрен Snapdragon 730G процесор што значи дека ќе има поддршка и за 5G мобилна мрежа, располага со 4 GB RAM, 128 GB меморија, слот за microSD картичка, 3.5mm аудио влез  и батерија со капацитет од 5000 mAh.

Новиот Moto G9 Plus исто така нуди 16 мегапикселна селфи камера и главна камера со четири сензори од кои примарниот има 64 мегапиксели.