Huawei Nova 8 се појави со први детали

Објавено на 24.09.2020 во НовостиHuawei Nova 8 се појави со први детали

Huawei наскоро ќе лансира нов смартфон од серијата Nova 8 наменет за европскиот пазар, особено за понудите на мобилните оператори.

Како и вообичаено Huawei Nova 8 ќе припаѓа на средната класа со цена од околу 400 евра, а притоа ќе понуди доста квалитетни компоненти и перформанси.

Huawei Nova 8 ќе располага со AMOLED дисплеј со refresh rate од 90Hz и ќе има осум-јадрен процесор.