Samsung Galaxy S21 5G - Што ќе има под хауба

Објавено на 18.10.2020 во НовостиSamsung Galaxy S21 5G - Што ќе има под хауба

Претходно пишувавме за рендерите од Стив Хемерстофер за Samsung Galaxy S21 5G. Сега имаме информации и дека моделот ќе биде со USB-C конектор и 3.5мм аудио џек. Samsung Galaxy S21 би требало да биде лансиран со најновата генерација на Snapdragon 875 процесор во САД или Exynos 1000 или 2100 во Европа и Македонија.

Двата чипсета ќе бидат со 8GB RAM и 128GB меморија за лични податоци, додека другите конфигурации ќе бидат со повеќе RAM меморија. Galaxy S21 се очекува да биде со истата батерија од 4,000mAh како Galaxy S20, која овој пат ќе биде подолготрајна, затоа што производителот овде ќе има поефикасни 5G модеми и 5нм процесор, со што ќе се намали потрошувачката на батеријата.

Аналитичарите сметаат дека Samsung ќе го лансира Galaxy S21 во јануари, што е еднакво на еден месец порано од тоа што досега се практикуваше.