AI Benchmark демонстрираше највисоки поени кај Huawei Mate 40 Pro

Објавено на 25.10.2020 во НовостиAI Benchmark демонстрираше највисоки поени кај Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro по официјалната објава веќе ги забележа најдобрите резултати на DxOMark тестот на камери, а сега се појави на уште еден бенчмарк со интересни резултати.

AI Benchmark резултатите излегоа, кои се јасен доказ дека Huawei Mate 40 Pro ќе ја надминат конкуренцијата со новиот Kirin 9000 процесор. Резултатот е еднаков на 216,6 поени, а Xiaomi Redmi K30 Ultra со MediaTek Dimensity 1000+ има 135,3 поени. На AI Benchmark листата доминираат Kirin и Dimensity процесорите, а Snapdragon 865 кај Realme X50 Pro 5G моделот има само 74,2 поени.