Нови откритија за спецификациите на Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Објавено на 27.10.2020 во НовостиНови откритија за спецификациите на Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung се очекува да го претстави „следното големо нешто“ во јануари 2021 година. Galaxy S-серијата ќе се лансира тогаш : S21, S21+, и S21 Ultra. S21 Ultra 5G би требало да има помал 6.8-инчен екран, во споредба со 6.9-инчениот S20 Ultra 5G,со 108MP главна задна камера и 5,000mAh батерија. 

Би требало да биде со Dynamic AMOLED 2X дисплеј од 120 до 144Hz, кој ќе биде дефинитивно со подобрено искуство за гледање. Samsung се очекува да оди на предна камера од 40-мегапиксели за Galaxy S21 Ultra 5G, додека задната главна од 108MP ќе биде дополнета со 16MP ултра-широк агол за гледање и секундарен телефото сензор наместо големата 3D Time-of-Flight леќа. 

Овде ќе има и S Pen поддршка, ќе го има во сребрена и црна боја, а подоцна во февруари ќе излезе и во виолетова боја. Под хауба ќе има Qualcomm Snapdragon 875 процесор.