POCO најави официјално одвојување од Xiaomi и го претстави M3

Објавено на 25.11.2020 во НовостиPOCO најави официјално одвојување од Xiaomi и го претстави M3

Брендот POCO објави денес официјално дека се одделува од Xiaomi и го претстави новиот смартфон POCO M3, кој е опремен со 48MP тројна камера, 6.000mAh батерија, FHD+ екран и Qualcomm Snapdragon 662 процесор. 

Посебен акцент е ставен на батеријата, за која се вели дека овозможува употреба на телефонот без дополнително полнење во рок од 5 дена користење и 3 дена умерена употреба. Батеријата е изработена за да издржи високи температури и речиси 2,5 години употреба без надградби. 

POCO M3 овозможува брзина за корисниците, заштеда на батеријата со брзо полнење од 18W и полнач од 22,5W во кутијата. Моделот доаѓа со 6,53-инчен FHD + Dot Drop екран со висока резолуција од 2340x1080 пиксели, кои заедно со соодносот од 1.500: 1 и 19,5:9 овозможува добро искуство за гледање од раб до раб. Неговиот преден екран Corning Gorilla Glass 3 овозможува сигурна заштита од падови и гребаници.

POCO M3 е опремен со страничен сензор за отпечатоци на прсти со минималистички дизајн на предниот екран, без нарушување на корисничкото искуство. Тројна задна камера со главен сензор од 48MP, плус макро камера од 2MP и сензор со длабочина од 2MP. Кога станува збор за селфи фотографиите, имате 8MP селфи камера. Под хауба има Qualcomm Snapdragon 662 процесор и Qualcomm Adreno 610 графика, а треба да се нагласи дека екранот може да се префрли на надворешниот монитор. POCO M3 доаѓа во Cool Blue, POCO Yellow и Power Black варијанта, 4GB RAM + 64 GB ROM и 4GB RAM + 128GB ROM.