Nokia 9.3 PureView 5G е одложен дури за 2021

Објавено на 30.11.2020 во НовостиNokia 9.3 PureView 5G е одложен дури за 2021

HMD Global го поместува лансирањето на Nokia 9 PureView веќе неколку пати, кој требаше да биде претставен оваа година, 2020. Инсајдер од Nokia добил информација дека HMD Global одлучил да го пролонгира претставувањето на Nokia 9.3 PureView за првата половина од 2021.

И не само тоа, моделот 9.3 нема да се нарекува така, туку ќе биде Nokia 10 PureView. Се уште е неизвесно дали новиот Nokia смартфон ќе пристигне во јануари или јуни, се зависи како ќе се заврши рецептот на кујната на Nokia. Под хауба моделот ќе биде со Snapdragon 865 процесор и не е познато дали ќе биде заменет со Snapdragon 875. Позади ќе има пента камера со 64MP главен сензор и поддршка за 8K видео.