Motorola ќе ја почне 2021 година со ценовно прифатлив и со 5G смартфон

Објавено на 03.01.2021 во НовостиMotorola ќе ја почне 2021 година со ценовно прифатлив и со 5G смартфон

Motorola ќе ги лансира двата нови уреда ова тримесечје, со буџетски смартфон со кодно име "Nio" кој ќе биде со Qualcomm Snapdragon 865 процесор, 6GB или 8GB RAM меморија и 128GB внатрешна меморија. 12GB/256GB варијанта исто така би можело да има.

Во сегментот на дисплејот ќе има FullHD+ резолуција со екран од 90Hz и големина 6.7-инчи. Nio би можел да биде со тројна камера и OmniVision Technology - 64MP сензор (OV64B), 16MP ултраширока камера (ov16a10), и 2MP модул за длабочина (ov02b1b). Телефонот би можел да располага со двојна предна камера од 16MP (OV16A1Q) и 8MP Samsung-сензор (S5K4H7).

Nio ќе биде со 5,000mAh батерија и десктоп интерфејс како Samsung DeX, наречен DisplayPort Alternate Mode. Следниот ценовно прифатлив модел ќе биде Motorola Ibiza, со Qualcomm Snapdragon 400 процесор и 5G мобилен чип (SM4350), познат како "Holi." 

Ibiza ќе биде со 90Hz дисплеј, 13MP предна камера. Holi чипот ќе пристигне во комбинација со 4GB RAM + 128GB ROM меморија. Тројната задна камера ќе биде со 48MP сензор (s5k5e9) од Samsung, 5MP (s5k5e9), и OmniVision-сензор од 2MP за длабочина на деталите. Уредот ќе биде опремен со батерија од 5,000mAh и ќе биде прединсталиран на Android 11.