Првата мисија на Blue Origin ќе се реализира наскоро

Објавено на 17.01.2021 во НовостиПрвата мисија на Blue Origin ќе се реализира наскоро

Првата мисија на Blue Origin, компанијата на сопственикот на Amazon, Џеф Безос, наскоро ќе се реализира со човечки екипаж. Тестирањето наречено NS-14 беше направен вчера, што значи дека леталото е спремно за вселената. 

14 пат по ред леталото New Shepard, составено од ракета и капсула, било дизајнирано да може да се користи повеќе пати, слично како и ракетите на SpaceX.