Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Објавено на 22.01.2021 во НовостиБразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Бразилската влада нема да се обиде да му забрани на кинескиот производител на телекомуникациска опрема Хуавеј да учествува на аукциите на мрежата 5Г кои се закажани за јуни оваа година, објави во саботата весникот Естадо де С. Пауло, повикувајќи се на извори од владата и индустриската заедница, пренесува Ројтерс.

Финансиските трошоци кои потенцијално вредат милијарди долари и излегувањето на сојузниот претседател Доналд Трамп од Белата куќа го натераа претседателот Жаир Болсонаро да се повлече од неговото спротивставување Хуавеј да учествува во наддавањето за обезбедување на мрежно покривање со следна генерација на мобилна мрежа во Бразил, пишува весникот.

Болсонаро, исто како и Трамп, му се спротивставува на Хуавеј на недокажана основа дека споделува доверливи податоци со комунистичката влада на Кина.

Но, со оглед на тоа што Кина е најголемиот трговски партнер на Бразил и способноста на Хуавеј да се натпреварува со цена, тој се соочи со отпор од индустриската заедница и од неговата сопствена влада, вклучително и од потпретседателот Хамилтон Мурао.

Естадо де С. Пауло го цитираше Мурао кој изјави дека на сите компании кои ги даваат потребните гаранции за почитување на националниот суверенитет на Бразил и заштитата на податоците ќе им биде дозволено да понудат 5Г опрема во земјата.

Минатиот месец, извори за Ројтерс изјавија дека владата на Болсонаро бара законски начин да го исклучи Хуавеј од 5Г мрежите во Бразил.

Автор: Aleksandar Stankov