Samsung Galaxy A72 5G: Дата на излегување, цена и спецификации

Објавено на 12.02.2021 во НовостиSamsung Galaxy A72 5G: Дата на излегување, цена и спецификации

2021 е годината на 5G технологијата. Сега веќе излегуваат и поевтини смартфони со 5G мрежа. Со подобрувањето на процесорот и спецификациите, смартфоните од средна класа како што е Galaxy A71, дефинитивно ќе бидат најчест избор на корисниците.

Samsung работи на наследникот на Galaxy A71 - Galaxy A72 5G, кој пристигнува набрзо на светските пазари.

Сите спецификации на идниот Samsung Galaxy A72 5G може да ги прочитате одоздола:

    6.70-инчен Super AMOLED дисплеј Full HD+ (1080×2400 резолуција)
    екран од 90Hz
    четворна камера со 64MP главен сензор
    пластична позадина, алуминиумска рамка
    Android 11 и One UI 3.0
    5G технологија
    Snapdragon 750G (4G-верзијата ќе биде со Snapdragon 720)
    128GB меморија
    6GB/8GB RAM
    USB Type-C, 3.5мм џек за слушалки
    25W брзо полнење

Оваа година изгледа дека Samsung ќе ја задржи цената на Galaxy A72 5G слична како кај Galaxy A71 што беше - 600 долари. Таа цена најверојатно ќе биде за верзијата со 128GB.

Автор: Aleksandar Stankov