Galaxy Z Fold 3 би можел да биде „спиритуален наследник“ на Note 20

Објавено на 24.02.2021 во НовостиGalaxy Z Fold 3 би можел да биде „спиритуален наследник“ на Note 20

Samsung Galaxy S21 Ultra пристигна со S Pen поддршка, но не изгледа како баш наследник на Galaxy Note серијата. Потоа се мислеше дека Galaxy Note20 FE ќе биде последниот Note уред, но добрите вести се дека спиритуалниот наследник на Galaxy Note 20 ќе биде Galaxy Z Fold 3. 

Првиот преклопен уред во 2021 беше откриен од Huawei, а потоа и од Samsung, Google, Xiaomi, Oppo, и Vivo во низа. Ликстерот Ice Universe објави дека Galaxy Z Fold 3 е следниот, кој ќе биде со цена колку што е Fold 3, чие масовно производство започнува од јули. Телефонот би требало да излезе во истиот период како и Z Fold 2. 

Fold 3 изгледа дека ќе биде вториот уред на Samsung, што не е од Note-серијата, а ќе понуди поддршка за стилус. Z Fold 3 ќе има специјален слот за S Pen, кој ќе биде исто така и првиот уред на Samsung со камера под панелот. Под хауба ќе има Qualcomm Snapdragon 888 процесор, 256GB внатрешна меморија, прединсталиран Android 11 и One UI 3.5.