Samsung Galaxy A52: Слики, спецификации, камера и цена

Објавено на 08.03.2021 во НовостиSamsung Galaxy A52: Слики, спецификации, камера и цена

Како што го чекаме Samsung официјално да го открие наследникот за високо рангираниот Galaxy A51, излегоа реални фотографии од него онлајн. Twitter корисникот Ahmed Qwaider ги објави сликите и потврди дека Galaxy A52 ќе биде со екран со дупка и правоаголен модул од задната страна на камерата.

Главниот сензор на задната камера ќе биде 64MP со Optical Image Stabilization (OIS) и IP67 сертификат за водоотпорност и отпорност од прашина. Samsung ги имаше овие сертификати кај претходните телефони од средната класа, но никогаш не ги имаше во Galaxy A серијата. Galaxy A52 ќе биде со 5G технологија и 120Hz Super AMOLED панел, Qualcomm Snapdragon 750G процесор и 4G-едиција со 90Hz панел. 

6.5-инчен дисплеј со резолуција од 2400 x 1080 - Full-HD+, а задната камера ќе има и 12MP сензор, плус 5MP макро камера и 5MP сензор за длабочина. Батеријата со 4,500mAh ќе има поддршка за 25W полнење, 32MP предна камера и сензор за отпечатоци вграден под панелот. Android 11 оперативен систем со One UI 3 кориснички интерфејс, со следните бои: Awesome White, Awesome Black, Awesome Blue, и Awesome Violet. 

Доаѓа во две варијанти: 6GB RAM/128GB и 8GB/256GB. Меморијата ќе може да се проширува. LTE-верзијата на Galaxy A52 ќе биде со €349 и 5G варијантата со €429.