Samsung најави три нови Galaxy Book лаптопи

Објавено на 12.05.2021 во НовостиSamsung најави три нови Galaxy Book лаптопи

Минатиот месец Samsung ја најави Galaxy Book серијата на лаптопи: Galaxy Book Pro, Galaxy Book Pro 360 и Galaxy Book Odyssey. 

Galaxy Book Pro е изработен во соработка со Intel и Microsoft, располага со 13 инчен AMOLED дисплеј (го има и со 15.6) и тежи само 861 грам. Многу лесен и многу цврст. Имате верзија со Core i5-1135G7 и Core i7-1165G7 процесор, со 8GB или 16GB RAM меморија и SSD диск од 256GB или 512GB. Имате Thunderbolt 4 порт, USB-A, 3.5мм влез за слушалки и HDMI. 

Galaxy Book Pro 360 е „2 во 1“ уред и има со него Samsung Stylus за да го користите како таблет. Располага со Core i7-1165G7 процесор, побрза 5G конекција и 1TB SSD диск. Има недостаток од HDMI и USB-A порт, но не ви е потребно за овој случај.

Galaxy Book Odyssey е наменет за гејмери, најавен е како најмоќниот Galaxy лаптоп досега. Располага со Intel Core i7 процесор, Nvidia GeForce RTX 3050 Max-Q, или RTX 3050 Ti Max-Q графичка картичка, може да го направите и до максимум 32GB RAM меморија и максимум меморија до 1TB со NVMe SSD диск. Големината на дисплејот изнесува 15.6 инчи, има Wi-Fi 6 стандард, Bluetooth 5.1 за поврзување со други уреди, два USB Type-C порта, еден за 135W полначот што го добивате комплет и три USB 3.2 портови, HDMI, Ethernet и читач за microSD мемориски картички. Најавената цена изнесува 1400 долари.