Google Pixel 6 настанот може да го гледате денес во живо

Објавено на 19.10.2021 во НовостиGoogle Pixel 6 настанот може да го гледате денес во живо

Google веќе официјално го најави новите Pixel 6 и Pixel 6 Pro за денес, кои ќе бидат официјално објавени во 17:00 часот. Искрено се надеваме дека Google веднаш ќе ја пушти во продажба новата серија, со оглед на тоа што сме нетрпеливи да ги видиме новите перформанси на уникатниот Tensor чипсет и камерата, исто како и Android 12 надградбата. 

Најавите што треба да ги очекуваме на Pixel 6 настанот се:

    Google Pixel 6.
    Google Pixel 6 Pro.
    Android 12 лансирањето за производителите.
    Google Pixel Fold.
    Nest звучници.
    Google Pixel Watch.

Очекуваните спецификации на Pixel 6 Pro се:

    6.71" 120Hz 1440p заоблен дисплеј.
    Google Tensor процесор со 2x 2.8GHz X1, 2x 2.25GHz A78, о 4x 1.8GHz A55.
    ARM Mali-G78 GPU
    50MP Samsung GN1 главен сензор.
    48MP sensor with 4x перископска леќа за зум.
    12MP Sony IMX386 ултраширок сензор.
    12MP селфи камера.
    5000mAh батерија, 33W брзина на полнење/
    12GB RAM/512GB меморија.
    163.9 x 75.8 x 8.9 мм (6.45 x 2.98 x 0.35 in) димензии.
    6.17 oz (175 грами) тежина.
    Очекувана цена 898 долари.

Очекуваните спецификации на Pixel 6 се:

    6.4" 90Hz 1080p дисплеј.
    Google Tensor процесор со 2x 2.8GHz X1, 2x 2.25GHz A78, и 4x 1.8GHz A55.
    Mali-G78 GPU
    50MP Samsung GN1 главен сензор.
    12MP Sony IMX386 ултраширок сензор.
    8MP селфи камера.
    4614mAh батерија.
    8GB RAM/256GB меморија. 
    Очекувана цена 599 долари.

Претходните корисници на Pixel телефоните се презадоволни од камерата, па затоа сега се очекува многу во сегментот на камерата. Настанот може да го гледате во живо на видеото одоздола.

Google Pixel Fold секако ќе се спомне на овој настан, исто како и Google Pixel Tab таблетот, за кого се уште нема никакви податоци. Првиот преклопен смартфон на Google се очекува да пристигне во иднина со 7.6 инчен дисплеј од Samsung, Tensor чипсет, и неколку сензори за камера позајмени од Pixel 6, што значи дека ќе биде еден од најдобрите преклопни смартфони според неговите спецификации.

Смартчасовникот Pixel Watch се очекува ќе биде со круна и дисплеј на допир со Wear OS UI