Honor се враќа на сцената, главен адут се сервисите на Google

Објавено на 06.11.2021 во НовостиHonor се враќа на сцената, главен адут се сервисите на Google

Honor се враќа на голема врата со новиот Honor 50. Honor 50 е опремен со Google сервисите (GMS) и претставува прв смартфон што ја поседува Qualcomm SnapdragonTM 778G платформата. Пазарниот удел на Honor, кој во август достигна 16,2% во Кина, ни дава доверба за глобален успех, вели Џорџ Жао, извршниот директор на Honor Device Co, Ltd. 

Honor 50 е комбинација од естетика и технологија, и поседува низа импресивни иновации во камерата. Со Google сервисите и новиот чипсет, од Honor истакнуваат дека Honor 50 ќе биде наменет првенствено за младите што ги снимаат своите влогови и споделуваат видео записи на различни социјални мрежи. Токму затоа е посветено големо внимание кон предната камера од 32MP со агол на гледање од 90 степени, додека на задната страна се наоѓа четворна камера од 108MP+8MP+2MP+2MP.