Samsung Galaxy A73: Протекоа спецификациите и рендери со дизајнот

Објавено на 03.12.2021 во НовостиSamsung Galaxy A73: Протекоа спецификациите и рендери со дизајнот

Samsung има големи планови за Galaxy A серијата. Galaxy A13 веќе е претставен во САД, кој е најевтиниот 5G смартфон на Samsung. Galaxy A33 ќе биде водоотпорен, што значи дека ќе биде најевтиниот смартфон со ваква спецификација. Galaxy A73 рендери сега протекоа од OnLeaks и Zoutons.

Дизајнот на Galaxy A73 не е многу променет од претходникот, задниот модул го задржал својот облик и местото, како и дупката за селфи камерата. Спецификациите на А73 би требало да бидат следните:

- Дисплеј: 6.7-инчен Full-HD+ (1080x2400 пиксели) Super AMOLED 20:9, 393ppi, 90Hz
- Процесор: Snapdragon 750G
- Меморија: 8GB RAM + 128GB ROM 
- Камера: 108MP главен сензор (ISOCELL HM2 1/1.52")
- Батерија: 5,000mAh, 33W брзо полнење
- Димензии: 163.8 x 76 x 9.6мм
- Цена: $499
- Останато: IP67 сертификат, 3.5мм џек и пластично тело.

Samsung Galaxy A73 би требало да злезе официјално на 20 декември, а од 31 декември да биде пуштен во продажба.