Samsung на CES 2022, ги претстави најновите Bespoke фрижидери и нови Bespoke апарати за домаќинство

Објавено на 11.01.2022 во НовостиSamsung на CES 2022, ги претстави најновите Bespoke фрижидери и нови Bespoke апарати за домаќинство

Покрај новите модели на Bespoke фрижидери, на меѓународниот саем беа претставени кујнскиот сет Bespoke, правосмукалката Bespoke Jet™ и машината за перење и сушење Bespoke, а дополнително беа претставени можностите за SmartThings Hub технологијата на уредите Samsung во паметниот дом

Компанијата Samsung Electronics премиерно го претстави својот прв Bespoke фрижидер со француски врати на меѓународниот технолошки саем CES 2022, проширувајќи ја широката палета на добро познати Bespoke фрижидери. Новите модели вклучуваат верзија со 3 и 4 врати и Family Hub™ модел. Samsung, прикажа цела палета на Bespoke апарати за домаќинство, вклучувајќи нови производи како што се Wireless Stick правосмукалка Bespoke Jet™ и Bespoke машина за перење и сушење, носејќи го идеалот на технологијата Bespoke и на другите апарати за домаќинство. Новите апарати за домаќинство комбинираат приспособлив дизајн со уникатни технологии кои заедно инспирираат сосема нов начин на живот. Дополнително, откриени се дополнителни детали за интеграцијата на софтверот SmartThings Hub во избрани паметни телефони на Samsung, дисплеи и Familiy Hub фрижидери за 2022 година.

Со Bespoke фрижидерот во центарот на домаќинството, корисниците ќе можат да го приспособат својот ентериер во свој стил со кујнски пакувања кои вклучуваат машини за миење садови, шпорети и микробранови печки од широк спектар во бела, темносина или зелена боја. Надвор од кујната, правосмукалката Bespoke Jet™ носи моќни перформанси за чистење и елеганција во дневната соба, додека Bespoke машината за перење и сушење алишта, го прави перењето  интелигентна и лесна задача.

„Bespokeконцептот не е ограничен само на кујнски апарати. Ние веруваме дека корисниците треба да имаат слобода да го приспособат целиот свој дом онака како што навистина сакаат. Со овие нови уреди за домаќинство, им овозможуваме на корисниците да создаваат простори за живеење што вистински го одразуваат нивниот вкус и чувство за естетика - користејќи значајни иновации и технологија на Samsung“, изјави Кангјуп Ли, извршен потпретседател и раководител на одделот за продажба и маркетинг и дигитална електроника во Samsung Electronics. 

Bespoke фрижидер со француски врати

Достапен во различни големини, конфигурации и бои, најновиот фрижидер Samsung Bespoke со француски врати овозможува приспособлив елегантен рамен преден дизајн. Со ова проширување на постојната палета на Bespoke фрижидери, која ги вклучува Bespoke Flex ™ со 4 врати, замрзнувачот Bespoke со 2 врати и Bespoke Flex Column со 1 врата, сега постои опција за Bespoke фрижидер која ќе одговара на потребите на секое семејство. Bespoke фрижидерот со француски врати ќе биде достапен во варијанти со 3 или 4 врати во обичната и поплитка верзија, како и со вклучена надградена функција Family Hub™ за 2022 година.

Со избор од 12 бои и две облоги - стакло и челик, Bespoke фрижидерот со француски врати може да се приспособи со илјадници комбинации. Во обработката на стакло, новите достапни бои се јаглен, јаглен-црна, клементина, клементина-портокалова, тоскана и земјени бои.. Во челичната завршница, новите бои вклучуваат тосканска, мат црна, темносина, смарагд зелена и нерѓосувачки челик.

За да им помогне на клиентите подобро да ги складираат и чуваат своите намирници, Bespoke фрижидерот со француски врати е опремен со најновите иновации за складирање и ладење на Samsung. Така, Beverage Center™ и dual Auto Ice Maker им овозможува на корисниците брз пристап до ладни пијалоци, додека FlexZone™ ја одржува храната на оптимална температура за да ја остане свежа. Со широк спектар на паметни функции, Family Hub™ носи забава во кујната и им помага на семејствата да останат организирани и поврзани.

Како дел од надградбите за 2022 година, Family Hub ™ ќе поддржува услуги како што е Samsung TV Plus, обезбедувајќи бесплатна ТВ содржина и беспрекорно континуирано искуство на гледање на други екрани како што се паметните телевизори на Samsung и уредите Galaxy. Family Hub™ за 2022 година, исто така, ќе го поддржува Amazon Alex во одредени региони, што значи дека потрошувачите ќе можат да пристапат до различни услуги на Amazon, вклучително и Amazon Music, и да нарачаат паметни филтри за вода на нивните фрижидери. Опцијата View inside исто така е надградена со технологија за внатрешна камера за пристап и користење на информациите на етикетите на храната, овозможувајќи им на корисниците да ја гледаат содржината на фрижидерот, датумите на истекување на производите и многу други.

Bespoke Jet™

Bespoke Jet™ безжичната правосмукалка со Wireless Stickпрвпат беше претставена на Bespoke Home 2021 година, а на светските пазари доаѓа во 2022 година. Со Samsung All-in-One Clean Station™, Bespoke Jet го олеснува одржувањето на чистотата и хигиената на домот на корисникот. Откако ќе завршат со чистењето, корисниците можат едноставно да ја поврзат правосмукалката со станицата и таа автоматски ќе ја испразни кесата за прав и ќе почне да се полни. Исто така, Bespoke Jet™,  има модерен, најсовремен дизајн кој е моќен и лесен во исто време и дизајниран да обезбеди сеопфатно решение за чистење. Обезбедува моќ на вшмукување од 210 W[1]  и користи повеќеслоен систем за филтрација како би фатил 99,999% од ситните честички од прашина, обезбедувајќи помоќно, но сепак поедноставно искуство за чистење на домот. Bespoke Jet™ е достапна во полноќно сина, маглива бела и дрвенестa зелена - бои што им овозможуваат на корисниците да ја постават својата правосмукалка каде што сакаат без да го нарушат целокупното уредување на нивниот животен простор.

Bespoke машина за перење и сушење

Дизајнирани да го внесат Bespoke во машината за перење алишта, машината за перење и сушење Bespoke инкорпорира најсовремени паметни функции што ги прават алиштата поинтуитивни и поефикасни. Двата уреди се дизајнирани со рамен преден дел и се достапни во повеќе бои, вклучувајќи црна и темно сина. Со учење на шеми за користење и рутини за перење, Smart Dial со вештачка интелигенција дава приоритет на често користените поставки, минимизирајќи ја работата и поедноставувајќи го процесот на перење и сушење. Функцијата AI OptiWash™ ги оптимизира поставките за перење, како и времето и нивото на детергент за секое полнење, што го олеснува изборот на најдобрата програма за перење. Со MultiControl™, корисниците можат лесно да ги користат паметните перли и фен од контролната табла на машината за перење кога единиците се наредени заедно.

Samsung SmartThings

Покрај најновите уреди за домаќинство, Samsung на CES 2022 ги претстави и иновациите во однос на технологијата SmartThings која овозможува поврзан живот и ја движи иднината на IoT (Internet of Things). Откриени се можностите за интегрирање на софтверот SmartThings Hub во избрани паметни телевизори на Samsung, паметни екрани и Familiy Hub фрижидерите за 2022 година. Презентирана на CES 2022, софтверската инсталација SmartThings Hub обезбедува беспрекорно поврзување и контрола, ставајќи ги уредите Samsung во срцето на контролниот центар на модерниот паметен дом.

„Кога ќе се вратиме неколку години наназад, корисниците секогаш се потпираа на некоја централна точка за да ги поврзат сите нивни уреди. Со интегрирање на SmartThings Hub технологијата во одбрани уреди на Samsung, ќе ги елиминираме бариерите за влез и ќе го поедноставиме целиот процес за да им овозможиме на корисниците да создадат поврзан дом од соништата“, изјави Марк Бенсон, раководител на производи и инженерство, Samsung SmartThings

Со голем број уреди кои се веќе компатибилни со богатиот екосистем за партнерство SmartThings и идна поддршка за револуционерниот стандард за интероперабилност на паметни домови Matter, SmartThings е во одлична позиција да создаде уникатно поврзано корисничко искуство за паметни домови.

Интеграцијата на Hub SmartThings им овозможува на корисниците да го извлечат максимумот од нивните Samsung уреди, користејќи различни протоколи за комуникација со паметни домови. Покрај Matter, вградениот софтвер ќе поддржува поврзување со Wi-Fi или етернет, што ќе овозможи комуникација помеѓу широк опсег на паметни уреди. Исто така, поврзувањето со уредите Zigbee ќе биде можно и преку опционални USB додатоци.

За повеќе информации за Bespoke линијата на производи посетете го линкот samsung.com/bespoke, а за повеќе информации за SmartThings технологијата посетете го www.smartthings.com.