CES 2022: Новиот модел на правосмукалката Samsung Bespoke Jet™ со држачот „All-in-one Clean Station

Објавено на 25.01.2022 во НовостиCES 2022: Новиот модел на правосмукалката Samsung Bespoke Jet™ со држачот „All-in-one Clean Station

Елегантната правосмукалка обезбедува моќно искуство за хигиенско чистење со нејзиниотдржач All-in-One Clean Station™ и моќност на вшмукување до 210 W

– Компанијата Samsung Electronics го објави лансирањето на безжичната правосмукалка Bespoke Jet™ со држач All-in-One Clean Station™ што обезбедува хигиенско чистење со повеќеслоен филтрациски состав од 99,999 проценти.[1] Bespoke Jet™ има приклучна станица што го полни уредот и автоматски го празни садот за прав, а исто така е полесен од неговиот претходник и е опремен со напреден дигитален инвертер мотор, за уште помоќно чистење. Bespoke Jet™ ја освои наградата на минатогодишните CES Innovation Awards 2021 година.

„Чистата средина и здравјето сега се приоритет број еден за многу корисници ширум светот, па сакавме да создадеме производ кој обезбедува попрактични и помоќни функции за да ги одржувате вашите домови беспрекорно чисти и уредни. Samsung Bespoke Jet™ не само што ја обезбедува моќта и перформансите потребни за одржување на подот чист, туку неговиот прекрасен дизајн може беспрекорно да се вклопи во секоја соба и внатрешен стил“, изјави Hyesoon Yang, извршна потпретседателка и директорка за корисничко искуство со дигитални уреди во Samsung Electronics.

Перформанси за хигиенско чистење

Bespoke Jet™ носи All-in-One Clean Station™ држач што обезбедува хигиена на корисникот во просторијата за време на чистењето. Кога е поврзан, All-in-One Clean Station™ може автоматски да ја испразни корпата за ѓубре без да испушта ситни честички од прашина[2], сето тоа благодарение на технологијата Air Pulse. А во исто време  автоматски ја полни правосмукалката Bespoke Jet™.

Правосмукалката содржи и повеќеслојна филтрациска композиција од 99,999 проценти[3], што овозможува да се испушта само чист воздух и да се создаде здрава животна средина. Како што воздухот се вшмукува, главниот циклон одвојува големи честички од прашина, кои потоа се собираат во метален мрежен филтер. Микрофилтерот потоа ги фаќа ситните честички од прашина, а на крајот филтерот за ситна прашина ја задржува микро-прашина[4] што лесно може да избега. Сите делови и филтри се перат, така што може да се одржуваат хигиенски чисти.

Моќно чистење во лесен дизајн

Без разлика дали се користи на тврди подови или теписи, Bespoke Jet™ обезбедува ефикасно чистење и генерира моќност на вшмукување до 210 W[5], сето тоа благодарение на дигиталниот инвертер мотор на Samsung кој е 47 проценти полесен од моторот на Jet 90[6]правосмукалката.

Со составот за филтрирање Jet Cyclone, корисникот може да ужива во почист воздух и моќно  вшмукување. Содржи високо ефикасна, мултициклонска структура која создава оптимална воздушна патека за намалување на отпорот на воздухот и минимална загуба на вшмукување нечистотија, се со цел хигиенски да се заробат малите и нездрави честички од прашина.

Телото на правосмукалката Bespoke Jet™ тежи само 1,44 килограми, што е доволно лесно за маневрирање и чистење на целата куќа и разни површини како што се мебел за седење, маси, ормари, ролетни за прозорци, скали, па дури и оние тешко достапни места под апаратите за домаќинство.

Лесно и практично чистење

Bespoke Jet™ има практичен LCD дигитален дисплеј со поддршка од 28 јазици[7] што им ги обезбедува на корисниците сите потребни информации, вклучувајќи ги поставките за нивоата на вшмукување, како и преостанатото време на батеријата. Исто така, обезбедува информации за сите проблеми - затнување, заглавени предмети во четката или филтри што недостасуваат и дава упатства да помогне во решавањето на проблемот

И покрај неговите карактеристики со високи спецификации, Bespoke Jet™ има батерија со висок капацитет. Може да работи до еден час[8], а кога ќе истече тоа време, корисникот може едноставно да ја замени резервната батерија[9] за да го продолжи времето на чистење до два часа. Дополнително, овозможува правосмукалката со шипки да задржи 70 проценти од своите оригинални перформанси и до 500 циклуси.[10]

Дополнително, за да им олесни на корисниците да ги чистат тврдите подови, Bespoke Jet™ доаѓа со надградена екстензија на Spray Spinning Sweeper. Оваа екстензија содржи двојни ротирачки влажни влошки кои се вртат до 100 минути[11], со што се обезбедува стабилно и ефикасно чистење на тврдите подови. Напредниот Spray Spinning Sweeper има резервоар за вода од 150 милилитри кој е лесен за одржување, обезбедувајќи попрактично корисничко искуство за рачно прскање вода при чистење.

Пристигнувањето на правосмукалката Bespoke Jet™ отвора нова и модерна ера на апарати за домаќинство. Прифаќајќи ја филозофијата на веќе препознатливиот бренд Bespoke на Samsung, елегантната безжична правосмукалка Bespoke Jet™ е дизајнирана совршено да се вклопи во секој дом и е достапна во три прекрасни бои - полноќно сина, магливо бела и дрвенеста зелена - и им овозможува на своите корисници да ја стават правосмукалката во дневната соба без да се наруши целокупниот внатрешен дизајн.

За повеќе информации посетете го:Samsung.com.

# ##

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформирачки идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни уреди и меморија, LSI уреди, LCD и LED решенија. За најновите вести, посетете ја Newsroom на Samsung на http://news.samsung.com


[1]Тестирано во согласност со IEC 62885-2, CL.5.11 користејќи Jet режим од SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH. Резултатите може да се разликуваат во зависност од вистинската употреба на уредот.

[2]Тестирано врз основа на IEC 62885-2, CL.5.11 од SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH. Резултатите може да се разликуваат во зависност од вистинската употреба на уредот. Се однесува на честички со големина од 0,5 до 4,2 µm.

[3]Тестирано во согласност со IEC 62885-2, CL.5.11 користејќи Jet режим од SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH. Резултатите може да се разликуваат во зависност од вистинската употреба на уредот.

[4]Се однесува на честички прашина во опсег од големина од 0,5 до 4,2 µm.

[5]Тестирано вшмукување врз основа на IEC62885-2 Cl. Стандард 5.8, тестиран на влезот во немоторизиран алат, со помош на Jet режим. Врз основа на тестовите на SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH.

[6]VS9000 мотор: 205г, VS9500 мотор: 109г.

[7]Достапни јазици: бугарски, кинески, хрватски, чешки, дански, холандски, англиски, естонски, фински, француски, германски, грчки, унгарски, италијански, казахстански, латвиски, литвански, норвешки, полски, португалски, романски, руски, словенечки, словачки , шпански, шведски, тајландски, украински.

[8]Наведеното време на работа се однесува на минималното ниво на моќност со приклучен немоторизиран алат. Резултатите може да се разликуваат во зависност од вистинската употреба на уредот.

[9]Батериите може да се разликуваат во зависност од производот, моделот и спецификацијата.

[10]Одржува 70 проценти капацитет по 5 години користење на 100 циклуси годишно, врз основа на капацитетот на батеријата (2200 mA). 1 циклус: Целосно празнење по целосно полнење (100 ~ 0 проценти). Резултатите може да се разликуваат во зависност од уредот. Врз основа на внатрешно тестирање.

[11]Наведеното време се однесува на режимот „Wet mode“ кога е прикачен додатокот за чистење Spinning Sweeper.