Google I/O 2022: Што да очекуваме и кога и каде да гледаме

Објавено на 25.03.2022 во AndroidGoogle I/O 2022: Што да очекуваме и кога и каде да гледаме

Google ќе ја одржи годишната девелоперска конференција Google I/O од 11 до 12 мај. Google ќе презентира и нов хардвер, софтвер и сите надградби за своите апликации и сервиси, што не е само за девелопери.

Android 13 е новиот софтвер што се очекува на I/O 2022, кој е веќе лансиран за девелоперите, со цел да може да ги тестираат веќе своите апликации. Android 13 ќе ни донесе нови теми и многу нови алатки. Тоа што и претходно го пишувавме е дека ќе може да ги отварате известувањата во split-screen режим и ќе се активира автоматски во dark mode автоматски вечерта пред да одите во кревет. Може и сами да си поставите рачно кога телефонот да се активира во dark mode, што ќе биде многу корисно за вас и вашата батерија.

Google Pixel Watch беше одложен од 2021 година поради недостаток на чипови и би требало сега да излезе. Google Pixel Watch ќе има кружен дисплеј и Exynos W920 чип, кој е истиот вграден во Samsung Galaxy Watch 4 или пак ќе биде Tensor silicon. Google Pixel Watch би требало да пристигне со 32GB меморија и неговите бои ќе бидат сива, црна и златна. Цената би требало да биде од $300 до $400. 

Google Pixel 6a исто така се очекува да пристигне на Google I/O 2022 во мај, а можно е според Џон Просер да се премести датата и во јули поради недостаток на чипови. Google Pixel 6a пристигнува со Google Tensor чипсет што го има кај Pixel 6 и Pixel 6 Pro. Pixel 6a ќе биде со 6GB RAM меморија, а другите спецификации ќе бидат следните:

    6.2-inch OLED display with 2400 x 1080 pixel resolution and 60Hz refresh rate
    12.2MP primary Sony IMX363 imaging sensor
    Secondary ultra-wide-angle lens with 12MP Sony IMX386 sensor
    8MP front camera with IMX355 sensor
    4,800mAh battery
    30W fast charg
    128GB storage
    152.2 x 71.8 x 8.7mm dimensions

Google I/O 2022 ќе се емитува слободно и ќе биде достапен за сите, а ќе може да го гледате директно на YouTube. Останете со нас, ние ќе го постираме видеото на нашата веб страница, каде што ќе може да гледате директно.