OnePlus 10R ќе биде со mmWave 5G конекција

Објавено на 29.03.2022 во НовостиOnePlus 10R ќе биде со mmWave 5G конекција

OnePlus 10 Pro конечно ќе биде лансиран на 31 март глобално, заедно со буџетската верзија OnePlus 10R. Вториот модел ќе има интересен дизајн. OnePlus 10R ќе биде послаба верзија на OnePlus 10 Pro. OnePlus 10 Pro ќе има голем 6.7-инчен екран, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 процесор, тројна Hasselblad камера на задната страна и 5,000mAh батерија со 80W брзо полнење.

OnePlus 10R ќе биде со MediaTek Dimensity 8100 процесор и поддршка за mmWave 5G конекција, што е огромна надградба во споредба со неговиот претходник. Чипот ќе биде со 8GB или 12GB LPDDR5 RAM и 128GB или 256GB внатрешна меморија. Уредот ќе биде со 50MP главен сензор, батерија од 4,500mAh и се претпоставува дека ќе биде со 150W брзо полнење. OnePlus 10R би можел да пристигне на крајта на мај.