iPhone 14 Pro со подобар хардвер, iPhone 14 со ланскиот процесор

Објавено на 09.05.2022 во iOsiPhone 14 Pro со подобар хардвер, iPhone 14 со ланскиот процесор

Apple за четири месеци се очекува да ја претстави новата генерација на смартфони, два послаби iPhone телефони со минатогодишните процесори и два “Pro” модела со најдоброто од хардверот на Apple.

Shadow_Leak открива дека iPhone 14 Pro ќе биде со подобар хардвер и повисока цена. iPhone 14 Pro ќе има екран со дијагонала од 6,06 инчи со 120Hz, . Под хауба ќе го има A16 Bionic процесорот, 6GB RAM меморија или 8GB RAM и ќе може да се купи со 128GB или 1TB внатрешна меморија. Задната камера ќе биде тројна со 48MP + 12MP + 12MP. Новиот iPhone би можел да снима и 8K резолуција