Nokia го враќа ретро шармот со три обични мобилни телефони и Android таблет

Објавено на 13.07.2022 во НовостиNokia го враќа ретро шармот со три обични мобилни телефони и Android таблет

HMD Global најави четири нови уреди: три класични мобилни телефони на Nokia и таблет. Тоа се: Nokia 2660, Nokia 5710, и Nokia 8210, додека таблетот се нарекува Nokia T10. Се разбира, мобилните телефони ги имаат основните функции за повици и пораки, додека таблетот е со смарт опции. 

Nokia 2660

Nokia 5710

Nokia 8210

Nokia T10

Nokia T10 е новиот таблет на Nokia, кој пристигнува со 8-инчен екран, Android 12 оперативен систем, 8-јадрен процесор, HD+ резолуција, го има во верзија 3GB+32GB меморија и 4+64GB меморија. Може да ја зголемите меморијата со помош на microSD картичка и автофокус камера од 8MP. Опремен е со батерија од 5,250mAh.