OnePlus го претстави OnePlus 10T со брзо полнење

Објавено на 05.08.2022 во AndroidOnePlus го претстави OnePlus 10T со брзо полнење

Околу половина година после претставувањето на предводникот OnePlus 10 Pro, One Plus ја претстави и неговата поевтина верзија. Тоа значи дека моделот OnePlus 10T ги нема сите премиум опции како Pro моделот, што најмногу се однесува на камерите и резолуцијата на екранот, но затоа може да се пофали со подобар процесор, брзо полнење и пониска цена.

Доаѓа со голем AMOLED екран со дијагонала од 6,7 инчи и резолуција од 1080x2412 пиксели со динамичка фреквенција на освежување на екранот, која што се менува од 60, 90 и 120Hz. Под хауба има Snapdragon 8+ Gen 1 процесор, 16GB + 256GB меморија и капацитет на батерија од 4800mAh. Полнењето на батеријата изнесува 150W.

Телефонот се испорачува со OxygenOS 12.1 интерфејс, базиран на Android 12, а од компанијата велат и дека корисниците од овој телефон може да очекуваат четири години безбедносна надградба и три следни верзии на Google оперативен систем. Верзијата со 8/128GB меморија чини 699 евра, а со 12GB / 256GB меморија чини 799 евра.