Huawei ја претстави својата најмоќна серија паметни телефони Mate 50

Објавено на 06.09.2022 во НовостиHuawei ја претстави својата најмоќна серија паметни телефони Mate 50

Huawei Consumer Business Group денеска ја претстави серијата HUAWEI Mate 50 во Кина,
најновиот револуционерен водечки паметен телефон, кој уште еднаш ја докажува
посветеноста на брендот за создавање клучни иновации со премиерите во култната Mate
серија.

Серијата HUAWEI Mate 50 го воведува првиот променлив отвор на бленда со 10
застанувања во системот за фотографирање на еден мобилен телефон. Технологијата
XMAGE imaging, ексклузивна за серијата Mate 50 е ​​резултат на долгогодишно искуство
во креирањето на некои од најдобрите камери за паметни телефони на пазарот.

Првото Kunlun стакло на Huawei е прецизно развиено врз основа на имплантација
збогатена со јони и раст на милијарди нанокристали. На тој начин, отпорноста на паѓање
на уредот се зголемува до 10 пати, а на смартфонот му се доделени 5 ѕвездички од
првиот во светот Switzerland SGS сертификат за отпорност на паѓање.

Huawei Mate 50 и Mate 50 Pro се базирани на Snapdragon 8 Gen 1 чипсет и брзо полнење
од 66 W на батеријата преку ноќ. Наследувајќи го култниот Space Ring дизајн, серијата
HUAWEI Mate 50 е прикажана во црна, сребрена и виолетова боја, како и верзија
обвиткана во портокалова кожа.

Серијата Mate 50 се очекува наскоро и на европскиот пазар, и очекувајте повеќе детали за
новите уреди.