САД и Русија заедно на ISS и покрај војната во Украина

Објавено на 23.09.2022 во ВселенаСАД и Русија заедно на ISS и покрај војната во Украина

Сергеј Прокопјев и Димитриј Петелин од Сојузот ќе полетаат со капсула на НАСА , заедно со Франк Рубио. Лансирањето е закажано за 11.45 часот од космодромот Бајконур во Средна Азија. Летот до ISS ќе трае три часа, а трите членови од екипажот ќе поминат три месеци во леталото.

Пред неколку дена Рубио рече дека се работи за „многу важна мисија“, додавајќи дека станал „добар пријател“ со членовите од рускиот екипаж. Соработката на НАСА со руската вселенска агенција Roscosmos го нарекува „добро и моќно“, без оглед на напнатоста меѓу Москва и Вашингтон