Xiaomi со 200MP камера е веќе мејнстрим, официјално излегоа 12T и 12T Pro

Објавено на 04.10.2022 во НовостиXiaomi со 200MP камера е веќе мејнстрим, официјално излегоа 12T и 12T Pro

Компанијата Xiaomi на медиумски настан во Минхен официјално ги претстави најновите смартфони од 12T серијата - Xiaomi 12T и Xiaomi 12T Pro. Xiaomi 12T Pro и 12T располагаат со 6.7-инчен 1220p дисплеј со динамички екран од 120Hz, батерии од 5000mAh, ултра-брзо полнење од 120W.

Pro моделот има 4nm Snapdragon 8+ Gen 1 процесор, а 12T има 5nm MediaTek Dimensity 8100 Ultra процесор. 

Pro моделот има 4nm Snapdragon 8+ Gen 1 процесор, а 12T има 5nm MediaTek's Dimensity 8100 Ultra процесор.  12T Pro располага со Samsung 200MP ISOCELL HP1 сензор, кој нуди 2x кром зум за портретен режим и имаме 108MP главен сензор кај Xiaomi 12T.

Другите сензори на камерата се ултра-широка камера од 8MP и 2MP макро сензор, со 20MP селфи камера. Двата модела доаѓаат со меморија од 8GB + 128GB. 

Разликата во цена кај двата модела изнесува 150 долари, при што Xiaomi 12T Pro чини 750 долари, а 12T чини 600 долари. Датата на официјално пуштање во продажба е 13 октомври.