Доаѓа моќникот Vivo X90 Pro Plus, кој му пркоси и на iPhone

Објавено на 23.11.2022 во НовостиДоаѓа моќникот Vivo X90 Pro Plus, кој му пркоси и на iPhone

Новиот Vivo X90 Pro Plus е најновиот модел, кој што му пркоси и на iPhone со своите перформанси. Vivo X90 Pro Plus располага со 1-инч главен сензор на камерата и импресивни перископски сензори што овозможуваат 100X зум. Перископскиот сензор може да зумира до 3.5х пати со сензорот од 64MP.

Vivo содржи софтверска „магија“ до 100х дигитален зум. Vivo има и 48MP Sony IMX598 сензор, со 114-степени видно поле. Заедно со 4K видеото, може да снимате и 8K видео со 30fps. Телефонот доаѓа со 6.78 инчен 1440p OLED екран со 120Hz динамичко освежување, благодарение на LTPO технологијата. 

Под хауба има Snapdragon 8 Gen 2 процесор, IP68 сертификат за водоотпорност и отпорност на прашина, огромен сензор за отпечатоци Qualcomm 3D Sonic вграден под екранот, батерија со капацитет од 4,700mAh, 80W полнење преку кабел и 50W безжично полнење. Vivo X90 Pro Plus прво излегува во кина со MediaTek чип во претпродажба од 28 ноември, а се лансира официјално на 6 декември.