Илон Маск ноншалантно ги избриша Tesla и SpaceX на Facebook

Објавено на 24.03.2018 во НовостиИлон Маск ноншалантно ги избриша Tesla и SpaceX на Facebook

Илон Маск доби предизвик на Twitter за да ги избрише страниците на Tesla и SpaceX на Facebook. Тој го направи тоа веднаш, без размислување. 

„Избришете ја Facebook страницата на SpaceX ако сте човекот?“, гласи твитот на еден корисник упатен до шефот на Tesla Inc. 

„Јас не сфатив дека има само еден. Веднаш. Што е Facebook? Instagram е веројатно во ред... се додека останува праведно независен. Јас не користам FB и никогаш не сум користел, па не мислите дека сум некој маченик или дека моите компании трпат огромен удар. Исто така, ние не се рекламираме и не плаќаме за валоризација, така што... не ми е гајле“.

Зошто започна кампањата #deletefacebook на Twitter? Поради скандалот со протечените лични податоци што се случи, основачот на WhatsApp, Брајан Актон, го започна движењето Маск не се двоумеше да го направи тоа. 

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}