Huawei Mate 20 Lite во Македонија - партнер и портрет на современиот млад бизнисмен

Објавено на 14.09.2018 во НовостиHuawei Mate 20 Lite во Македонија - партнер и портрет на современиот млад бизнисмен

Ако барате пример за тоа како се развива Huawei како бренд и компанија, само треба да ја разгледате главната серија Mate. Уште со основањето на династијата, Huawei Mate 10, се гледа посветеноста на Huawei кон иновации и надминување на сите предизвици. Овој дух на борба се претвори во омилен уред за деловни корисници ширум светот. Нејзиниот успех е предодреден со нејзиното име.

Што значи "Mate"?

Зборот "mate" се однесува за оние специјални пријатели кои се до нас и не поддржуваат и во најтешките моменти. „Човекот е општествено животно“ кажал Аристотел. Сите имаат потреба од доверливи партнери во животот. Иронијата е во тоа дека колку повеќе се искачуваме по социјалната скала, толку поосамени стануваме и повеќе го цениме доброто друштво - прво луѓето околу нас, друго - но не на последно место и високо-технолошки уред кој нè поврзува со нив. Уредите од серијата Mate се интелигентен и сигурен партнер, кој помага да се справиме дури со најфреквентниот распоред - а кој денес нема таков?

Колку добар паметен телефон што го заслужувам?

За изминатата година, серијата Mate стана предмет на восхит за многумина и директна поврзаност со бизнис елитата. Ова само по себе е знак за успех, но, исто така, носи допир на дистанцирање и непристапност. Несомнено, паметните телефони станаа одраз на статусот на нивниот сопственик, но тој факт има и таинствена страна - многу корисници едноставно одлучиле дека сè уште не заслужуваат уред од оваа класа.

Во срцето на системот за вредности на Huawei е грижата за корисникот. И кај сите потрошувачи, амбициозните млади луѓе кои во моментов се пробиваат во бизнисот и почнуваат да се искачуваат по скали на успехот, се токму оние луѓе на кои мисли новиот Mate 20 lite.Toj ги има сите клучни карактеристики на серијата Mate, софистициран стил, хардвер со високи перформанси и најиновативна технологија во сегментот, и е идеален и достапен избор за младите претприемачи ширум светот.

Како проекција на моќниот и харизматичен лидер, Huawei Mate 20 Lite има иновативна 6-инчни FullView двојна рефлексија, рефлектирајќи ја светлината на начин кој видливо ја збогатува палетата на бои. Врз основа на новиот модерен чипсет Кирин 710 и работи под новиот EMUI 8.2 интерфејс - добитна комбинација за најпрометните денови. Традиционалната моќ за Huawei е фотографијата и Мате 20 lite не е исклучок, тука имаме систем од 4 комори со вештачка интелигенција, кое е важно во светот на бизнисот.

Односот помеѓу убавината и симетријата

На потсвесно ниво, луѓето отсекогаш биле привлечени од симетријата. Оваа замисла е толку длабоко вкоренета во нашата слика за убавината што дури и поетите како Вилијам Блејк ја посветија нивната поезија. Уметници од сите видови на култури создале песни и песни чии зборови се римуваат и формираат јасно симетрична вербална структура. Симетријата може да се забележи и во природата, како и во човечката уметност - таа е природна, хармонична и избалансирана. Во последниве години, се повеќе и повеќе производители се откажуваат од асиметрични дизајни, а Huawei Mate 20 lite е потврда на овој тренд. Тоа е двострано симетрично со заоблен стаклен корпус и брилијантни рабови - нешто што лесно ќе произлезе од позадината на другите деловни паметни телефони. Симетријата сепак не ги исцрпува најпрофитабилните картички во дизајнот. Технолошкиот напредок на компанијата му овозможи да има поголем 6,3-инчен дисплеј, како и подобрени пропорции од 4% во однос на куќиштето за прикажување. Реално, според големината, Mate 20 Lite е идентичен со неговите претходници, но рамките за прикажување се помали - горните се намалени за 67%, а пониските за 40%. Во поглед на боите, бизнисот не мора да значи црна или здодевна. Huawei Mate 20 Lite е достапен во три бои - црно, сафирно сино и платинско злато.

Дали бизнисмените се суетни?

Додека ние сме на тема убавина, треба да забележиме дека останува многу субјективен поим. Стандардите за убавина се базираат на многу фактори, вклучувајќи ја и културата, мислите, модните трендови, па дури и структурата на лицето. Имајќи го ова на ум, Huawei Mate 20 Lite е дизајниран да ги разбере разликите во критериумите за убавина на различните луѓе ширум светот, со цел да им се обезбеди најдобро средство за изразување на нивните идеи. За што станува збор - автоматски го препознава родот и типот на кожата на корисникот и веднаш ги нуди најдобрите можни филтри за софистицираност. Прецизниот алгоритам овозможува лицето и бојата на кожата да изгледаат светли и јасни дури и при слаба осветленост.

Но, тоа е далеку од сè. Младите бизнисмени се во фаза од својот живот, каде што повеќе од кога било е важно како изгледаат. За нивниот бизнис и општествениот живот, важно е секоја фотографија, без разлика дали е за списание или Фејсбук пост, да го пресоздаде нивниот природен сјај и нивниот специфичен идентитет. Соодветно зафатените карактеристики на лицето даваат многу карактер, а нашите лица се насекаде во социјалните мрежи - нашата слика е во голема мера изградена врз нив.

Одлуката на Huawei да се обложи на помоќна предна - селфи камера, и да ги спроведе во овој компактен производ цели 5 типа осветлување, познати во студиската фотографија покажува вистинско слушање и разбирање на потребите на клиентите.

Како се фотографира маж и како жена?

Машкото и женското лице имаат свои физички спецификации, а над нив се културните перцепции за убавина. Mate 20 lite е експерт во 3D моделирање на лицето, при што ги препознава и анализира неговите 5 основни зони и одредува кои од нив е најсоодветно да се потенцира. Благодарение на специјални ефекти со решетка, камерата потсетува на 5-те основни типа на професионално студиско осветлување. Еве малку детали кои од нив каде наоѓаат најголема примена:

Меко осветлување (ефект Rembrandt): осветлувањето Rembrandt, чие име доаѓа од познатата слика "Сликата на еден човек" на холандскиот уметник, е класичен метод за осветлување во машката портрет фотографија. Кај него треба да се создаде основен извор на осветлување од едната страна на лицето како се користи интеракцијата помеѓу светлината и сенката за создавање на триаголен облик на осветлување, паѓа под очите на фотографски објект.

Осветлување на пеперутка: Целта на овој тип на осветлување е светлината да падне директно и над центарот на лицето на објектот. Светлината паѓа под 45 степени од врвот до долниот дел на лицето, формирајќи сенка под носната област слична форма на пеперутка. Пеперутка тип осветлување создава слаба сенка под носот, по продолжението на наборите околу устата и очите, како и на двете образи. Овој тип е идеален за женската портрет фотографија, бидејќи го прави лицето на објектот послабо, со нагласени јаболчниците, како што додава длабочина во кадарот.

Сценско осветлување: Тоа ја нагласува атмосферата на драматичната сцена или претстава, каде боите се живи и аглите на осветлување се многу различни од нормалната фотографија. При изведувачки осветлување, контурите на лицето на објектот се одвоени од позадината, за да се создаде чувство за еден композитен дел со различен тип сразмерност.

Светло-сенчано осветлување: Овде лицето на објектот е поделен на две половини, едната е во сенка, а другата е осветлена. Тоа создава драматичен ефект и е особено погоден за портрети на уметници како актери и музичари.

Класично осветлување: Класиката создава црно-бел ефект кој нагласува деталите на лицето кое води до исчистена, апстрактна и поемоционална слика.

Чувство за хумор може да ја спаси секоја комуникација

Перфекционизмот е двострана монета во сите области, вклучувајќи и портрети. Со цел да не биде предмет на спротивната страна, хуморот е секогаш корисен. HUAWEI Mate 20 lite AI, исто така, нуди можност за снимање на смешни лица: може да сочува различни изрази на лицето и да создаде сопствен 3D Qmoji пакет на GIF или видео формати, кои лесно може да се споделат со пријателите на социјални мрежи.

"Ако не е фатено и споделено, не се случило"

Младите луѓе во денешно време споделуваат на социјалните мрежи сè што ги возбудува, а фотографиите и видеата стануваат распространета форма на комуникација. Несомнено, најдобра алатка за тоа се паметните телефони. Некои луѓе веќе ги нарекуваат камерите на телефоните "очите низ кои го гледаме светот". Употребата на предната камера на паметни телефони стана сосема нормална.

Бидејќи е целосно во тек со овој тренд, Huawei поставиле вкупно 4 камери со вештачка интелигенција во Mate 20 lite - две предни и две задни. Терминот "слика со висока резолуција" го менува своето значење со текот на времето. Кога се појавуваат првите дигитални камери, филмските се уште се најчестите средства за слики. Резолуцијата на дигиталните камери не се смета за висока додека не достигнува 24 MP.

“Сега имаме 24MP предна камера во Mate 20 lite плус втора предна камера со резолуција 2 MP, чија цел е да ја доловува длабочината на сликата и да постигнува подобар, хардверско снимен ефект на фокус. Вештачката интелигенција препознава над 200 видови пејзажи од 8 категории - Blue Sky, Beach, Plant, Night, Stage, Flower, Room и Snow, и автоматски избира најсоодветен за сликата. Всушност интелигентниот AI систем на HUAWEI Mate 20 Lite е обучен со над 100 милиони слики и може да се препознае над 500 сценарија во 22 категории, вклучувајќи Портрет, Сино небо, Снег, Антички згради, Огномет, Куче, Мачка, Растенија, Храна, Кола и ноќ.“

Mate 20 lite е во склад и со едно од најкарактеристичните достигнувања на Huawei оваа година - сликите при слаба осветленост и HDR режимот. Достапна е функцијата HDR Preview, благодарение на која дури и во темнина снимате токму она што го гледате на екранот.

И како вистински партнер, овој Mate нуди дополнителна помош за сопственикот. На пример да го одвои објектот од позадината и да ја замени позадина со слика по желба од Фотогалерија или фотографија пронајдена онлајн. Значи, за неколку секунди може да завршите на стадионот или на меѓународна вселенска станица. Ако одлучите да сте реални, на помош доаѓа функцијата AI Assisted Composition која ви нуди професионално обликување на кадарот во реално време - линија на хоризонтот, проред од рамката при препознавање на повеќе од 5 лица во кадарот и тн. И конечно доаѓа и super Slow motion режимот со 480fps, со кој можете да растегнете до 16 пати клучни моменти на успехот - вртење на топката при бекхенд удар, замав на удар во голфот или истрелувањето на топка на кошаркарско игралиште.

 

Бизнис организација на фото галеријата

За да направиш успешен бизнис, ти треба добра организација во сите сфери на животот. Дури во фото галеријата, која во Mate 20 lite заслужено се нарекува AI Smart Gallery. Постигнувањата на вештачката интелигенција го прават пребарувањето на слики полесно и побрзо. Галеријата може автоматски да идентификува различни теми, меѓу кои родендени, забави, дипломирањето, ноќен живот, спорт, свадби и патувања, и да ги сортира вашите фотографии во нив. Според нивната содржина, фотографиите можат да бидат поделени во 15 поголеми категории и 100 поблиски жанрови, како храна, документи, додатоци, спорт, животни и тн.. И така многу полесно ќе откривате спомени кои ги барате. Галеријата на HUAWEI Mate 20 lite одржува исто и гласовно пребарување и дури screenshot -от може да бидат идентификувани по клучни зборови.

 

Бизнисменот е гејмер по душа

Многу бизнисмени на секаква возраст всушност се заинтересирани гејмери и објаснувањето за тоа е многу едноставно - стратегијата, предизвиците и рекордите се во нивната крв. Практично тие никогаш не престануваат да играат, само го менуваат теренот. Затоа еден паметен телефон не би можел да е во корист на бизнисот, ако не е и одлична платформа за игри. HUAWEI Mate 20 lite е токму таква платформа, во која хардвер и софтвер се совршено интегрирани за постигнување на потребата за високи перформанси. Таа е базирана на quad чипсет од новата генерација Kirin 710, сопствено производство и првиот за Huawei по 12-нанометри процес, со обновен ISP за забрзана обработка на слики. Во термините на бројки и достигнувања, A73 јадрото во Kirin 710 е 75% помоќно од A53 во Kirin 653, а во термините на продуктивноста на графичкиот сметачки блок - GPU, Kirin 710 се претставува 2,3 пати подобро од Kirin 659.

Оттаму хардверот, моќната платформа е надополнета со 4GB RAM меморија и 3.750mAh батерија. Таа е управувана од EMUI 8.2, а во прилог, HUAWEI Mate 20 lite нуди и посебен AI Game Suite. Тој автоматски идентификува гејмерски апликации и ги алоцира потребните системски ресурси за да се обезбеди непречено извршување на гејмерските задачи. Режимот "Континуирани игри" елиминира сите известувања и ги остава само најважните (повици, аларми и предупредувања за ниска батерија). Во случај на прекин во мрежата за време на критичните моменти во играта, HUAWEI Mate 20 lite исто така подржува брза транзиција меѓу Wi-Fi и 4G врска, за да се обезбеди непречено искуство при играњето.

 

Прекини во мрежата

Знаете колку е досадно, трчаа од средба во средба, користејќи интервал за некој и друг телефонски разговор, линијата да прекине, бидејќи сте моментално во лифт. Тука на помош доаѓа форма на вештачката интелигенција, која се грижи да компензира во проблемите со врската, како и да ви обезбеди квалитетен звук во шумна средина. По излегување од лифтот 4G конекција веднаш се враќа, без да предизвикува забавување на протокот на работните информации. А во бучна средина, HUAWEI Mate 20 lite користи вештачка интелигенција за потиснување на бучавата во позадината. Значи секој разговор и секоја врска е со највисок квалитет.

За Huawei Consumer Business Group

Производите и услугите на Huawei се достапни во повеќе од 170 земји и ги користат 1/3 од светското население, правејќи го Huawei третиот најголем снабдувач на мобилна техника во светот за 2017. Компанијата располага со 16 истражувачки центри на територијата на САД, Германија, Финска, Шведска, Русија, Индија и Кина. "Huawei Consumer Business Group" е едно од трите деловни единици на брендот и извршува дејност во областа на мобилните телефони, компјутерите и таблетите, преносните и софтверските уреди и др. Глобалната мрежа на Huawei е изградена врз основа на повеќе од 20-годишно искуство во телекомуникациската индустрија, нејзината цел е да обезбеди најновите технолошки иновации на корисниците ширум светот.

За повеќе информации, посетете: https://consumer.huawei.com/bg/

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}