Kirin 990 на Huawei доаѓа со 5G модем и подобрени перформанси!

Објавено на 11.11.2018 во НовостиKirin 990 на Huawei доаѓа со 5G модем и подобрени перформанси!

Kirin 980, е првиот 7нм Android чипсет, присутен само кај Huawei Mate 20 серијата. Huawei со овој потег го креираше најбрзиот Android телефон во 2018 година, кој веќе работи на случајот за следната година.

Наследникот на Kirin 980 е веќе на лабораториската маса. Kirin 990 се прави во соработка со TSMC, преку 7нм процес на изработка. Новиот чипсет ќе има за 10% подобрени перформанси во споредба со својот претходник. Kirin 990 ќе дојде со првиот 5G модем на Huawei, со што ќе се овозможи ултра брзо симнување на датотеки и пониска латентност. Производството на новиот чипсет започнува на почетокот во 2019 година, што значи дека кинескиот бренд ќе има време за да го вгради во следната P-серија.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}