Qualcomm го лансира Snapdragon 8cx чипсетот за Windows 10

Објавено на 07.12.2018 во НовостиQualcomm го лансира Snapdragon 8cx чипсетот за Windows 10

Qualcomm лансираше нова серија на процесори наменета за Windows 10 уреди со што навлегува во една посебна авантура откако постигна огромна доминација кај Android сегментот.

Новиот процесор Snapdragon 8cx е изработен во најквалитетниот и најефикасен 7 нанометарски процес, двојно е побрз од Snapdragon 850 процесорот, има Adreno 680 GPU графичка со поддршка за 4K HDR дисплеи, Kryo 495 технологија, со поддршка за гласовните асистенти Cortana и Alexa.

Snapdragon 8cx треба да прикаже одлични перформанси во PC сферата на Windows 10 со поддршка за најновите видови на конекции и стандарди.

 

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}