Sony најверојатно ја откажува Xperia Compact серијата

Објавено на 12.01.2019 во НовостиSony најверојатно ја откажува Xperia Compact серијата

Sony Mobile пред 5 години привлече огромно внимание со првиот Xperia Compact смартфон кој беше мини верзија на поголемиот и поскап премиум модел.

Но, последните трендови носат се поголеми смартфони со екрани од над 6 инчи, па така Compact концептот веќе тешко може да се пробие бидејќи речиси никој не сака мали телефони со екрани со големина под 5 инчи.

Затоа од Sony пред закажаната промоција на MWC 2019 саемот во Барселона истакнуваат дека корисниците сакаат поголема искористена површина што е прв знак дека Xperia Compact смартфон барем во првичната форма најверојатно веќе нема да биде лансиран.

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}